Blog

Usuwanie zaćmy i jej powikłania

Zaćma to choroba oczu dotykająca już niemal miliona Polaków. Jej wczesne objawy to zamglony, nieostry obraz, trudności w widzeniu o zmroku i w pełni słońca. Nieleczona doprowadza do całkowitej utraty wzroku. Usunięcie jej to dość krótki zabieg, który w 90% kończy się pomyślnie. Jakie komplikacje i powikłania może przynieść operacja usunięcia zaćmy?

Powikłania ustępujące samoczynnie

Do powikłań, które ustąpią samoistnie, można zaliczyć sińce lub podkrążone oko, wynikające z zastosowania znieczulającego zastrzyku. Zdarza się również, że pod wpływem zbyt ciasnych szwów nałożonych po zabiegu, dochodzi do zniekształcenia rogówki, co z kolei powoduje astygmatyzm. Oczywiście po zdjęciu szwów rogówka wróci do swojego naturalnego kształtu i jakość widzenia wróci do normy. Jaskra wtórna to kolejne z zagrożeń wiążących się z zabiegiem usunięcia zaćmy. Jest ona zazwyczaj tylko chwilowa, jednak jeżeli nie ustępuje, należy zwrócić się z problemem do okulisty. Może on zastosować leki na jaskrę lub inne leczenie operacyjne.

Powikłania wymagające niezwłocznej konsultacji z lekarzem

Do komplikacji pozabiegowych wymagających natychmiastowej reakcji lekarza zaliczamy między innymi przemieszczenie się soczewki wewnątrzgałkowej. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak możliwe jest, że przemieści się ona tydzień lub miesiąc po operacji, w wyniku zerwania obwódek rzęskowych podczas zabiegu lub wypadku. Objawem przemieszczenia się soczewki jest nieostre widzenie, oślepianie lub widzenie podwójne. Cena operacji zaćmy może być też odwarstwienie siatkówki, występujące głównie u pacjentów z dużą krótkowzrocznością. Sygnałem alarmującym, że siatkówka mogła się odwarstwić są migające światła, męty w ciele szklistym i stopniowe ścienianie widzenia. Najczęstszym powikłaniem po usunięciu zaćmy jest zaćma wtórna – występuje u niemal 30% pacjentów. Pozbycie się jej wymaga bezbolesnego zabiegu ambulatoryjnego, polegającego na wykonaniu laserem małego otworu w błonie torebki tylnej, znajdującej się pod soczewką.

Bezpieczeństwo zabiegu usunięcia zaćmy

Zapoznając się z możliwymi powikłaniami, widzimy, że cena operacji zaćmy, to nie tylko kilka tysięcy złotych za zabieg. Zdarza się, że komplikacje są na tyle kłopotliwe, a nawet bolesne, że zwlekamy z wykonaniem tej operacji. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków wszystko przebiega pomyślnie i w ciągu 30 minut możemy pozbyć się przykrego problemu ze wzrokiem. Niepotrzebne jest nawet znieczulenie ogólne- dzięki zaawansowanym rozwiązaniom wystarczy to miejscowe i już tego samego dnia możemy się cieszyć zdrowymi oczami.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz