Blog

Dlaczego tak trudno być sobą?

Społeczeństwo składa się z wielu zróżnicowanych grup. W ich skład wchodzą osoby, które posiadają odmienne poglądy polityczne, wyznanie religijne, pochodzenie etniczne czy kulturowe. Różnic pomiędzy ludźmi jest wiele. Pomimo życia w społeczeństwie i bycia istotą społeczną, każdy z nas chcę czuć się indywidualnością. Jest to naturalna potrzeba każdego z nas. Wszyscy pragną akceptacji i zrozumienia. Człowiek rozumny zdaje sobie sprawę z ilości odmiennych cech wyglądu czy osobowości każdego z nas. Walczy i domaga się równości i braku agresji. Więc dlaczego tak trudno być sobą? Czemu hamujemy się w swoich wypowiedziach?

Dlaczego wstydzimy się swoich przekonań?

Otóż, dzisiejsze społeczeństwo jest skomplikowane. Pomimo promowania znanego powiedzenia peace and love większość stosuje je tylko w tzw. #hasztagach. Internet umożliwia anonimowość i większe poczucie swobody. Osoby dzięki stworzeniu swojego nicku mogą być kim chcą. I bardzo często uważają, że daje im to prawo do oceniania i agresji wobec innych. Każdy z nas może mieć inne poglądy na dany temat. Nikt z nas nic „nie musi”! To czy coś wydaje się dla nas atrakcyjne, dla drugiej osoby może tym nie być. Jednak wyrażanie swojego przekonania w sposób naznaczający powoduje, że druga osoba uznaje swoje zdanie za złe. Formułowanie swoich wypowiedzi w taki sposób jest niepoprawne.

Przykładem jest; Jak wyglądam w tej sukience? Odpowiedź-  Ta sukienka jest okropna! Dana osoba prosząca nas o opnie nie prosi o krytykowanie jej gustu. Każdy z nas może być sobą i nosić dane ubranie. Osoba prosiła o taką odpowiedź; Dobrze Ci w takich kolorach, jednak mi taki krój sukienki się nie podoba. Odpowiedzi konstruowane w ten sposób nie tworzą w głowie danej osoby przekonania, że to co wybiera jest złe. Po prostu utwierdza ją w podejściu, że to nic złego, że ma inny gust od reszty osób. Przecież każdy z nas ma swoje upodobania, a ich krytyka do niczego nie prowadzi. Ludzie kochają mieć rację. Niestety, aby ją posiadać często oceniają  innych w krytyczny sposób. Wtedy dopiero czujemy, że to co MY robimy ma sens.

Życie w świecie pełnych różnic nie jest łatwe

Każdy pragnie być kimś więcej niż na przykład statystycznym polakiem. Jednak warto pomyśleć, że wyrażając umiejętnie swoje komunikaty do drugiej osoby, budujemy obustronne przeświadczenie o swojej wyjątkowości. Takie podejście sprawia, że nie przejmujemy i nie oceniamy innych ze względu na różnice. Dzięki temu uczymy się nowych doznań, które możemy zaakceptować bądź nie. Więc dlaczego tak trudno być sobą? Bycie sobą wymaga nie lada odwagi, której niestety wciąż wielu z nas brakuje.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz