Jak dbać o zwierzę?
Blog

Jak dbać o zwierzę?

Zwierzaki domowe to świetne stworzenia, które mogą stać się naszymi najlepszymi przyjaciółmi. Należy jednak pamiętać, że biorąc pod swój dach pupila, nieważne czy jest to pies, kot, chomik czy inne zwierzę, bierzemy też na siebie dużą odpowiedzialność. Zwierzęta to nie są zabawki i wymagają odpowiedniej opieki.

Traktuj zwierzę jak członka rodziny

Jeszcze na długo przed zabraniem zwierzaka do domu powinniśmy się poważnie zastanowić, czy damy radę o niego dbać. Czy będziemy w stanie się nim zajmować i poświęcać mu wymaganą ilość czasu. Jeśli odpowiemy sobie twierdząco na te pytania, należy pomyśleć, jakie zwierzę chcemy i czy jesteśmy w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki. Czy mamy duży dom i możemy wziąć większego psa, a może w małym mieszkaniu lepiej sprawdzi się kot lub piesek małej rasy?
Co, gdy już zdecydujemy się na kupno czy też na adopcję naszego nowego członka rodziny? Należy mu zapewnić kochający dom, pozwolić zwierzęciu przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Nie bójmy się czytać czy też radzić się innych osób, czego potrzebuje szczenię, a jeśli bierzemy zwierzę ze schroniska, często z ciężką przeszłością, możemy poradzić się specjalistów, czyli np. behawiorystów.

Dbaj o zdrowie pupila

Zwierzęta nie powiedzą nam, gdy coś je boli. Oczywiście, często możemy zauważyć, że zwierzak dziwnie się zachowuje, co powinno nas zaniepokoić. Traktujmy zwierzę jak członka rodziny – nie zabierajmy go do weterynarza tylko, gdy musimy. Pamiętajmy o kontrolnych badaniach, dzięki którym często, zwłaszcza u tych nieco starszych zwierząt sprawią, że będziemy mogli cieszyć się dłużej ich obecnością. Ale zdrowie to nie tylko wizyty u lekarza. To także dobrej jakości karma. Wybierajmy te, które są bogate w składniki odżywcze, witaminy. Możemy też zapytać weterynarza, jaka karma jest dobra dla naszego zwierzaka.

Ruch to podstawa

Jeśli masz psa, pamiętaj, że regularne spacery to podstawa. To nie tylko zadbanie o jego zdrowie, prawidłową wagę, ale dzięki wysiłkowi pies będzie grzeczniejszy w domu. Obecnie coraz popularniejsze są tzw. psie place zabaw, na których zwierzęta muszą pokonywać różne przeszkody. Ruch u zwierząt jest tak samo ważny jak aktywność u ludzi, pamiętaj o tym. Pamiętaj też, żeby na każdym spacerze mieć ze sobą wodę i woreczek do posprzątania po swoim zwierzaku.

Ochrona ponad wszystko

W lato kleszcze atakują. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt. Poproś swojego weterynarza o ochronę przeciw kleszczom np. w postaci tabletek czy obroży, a po każdym spacerze dokładnie obejrzyj swoje zwierzę. Jeśli sam nie potrafisz wyjąć kleszcza, udaj się w tym celu do weterynarza, on na pewno pomoże.
Pamiętaj też o regularnym odrobaczaniu, a także o wszystkich wymaganych szczepieniach.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz