Blog

Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Rozmowa kwalifikacyjna to pierwsze i jednocześnie najważniejsze spotkanie z przyszłym pracodawcą. Jeśli przejdziemy ją pozytywnie i pozostawimy po sobie dobre wrażenie, nasze szanse na dostanie pracy znacznie wzrastają. Dlatego też ważne jest właściwe przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej. Niezależnie od tego, jaka branża nas obecnie interesuje, przygotowanie opiera się na tych samych, podstawowych krokach. 

Zasada pierwsze 20 sekund – buduj swój wizerunek

Według badań, pierwsze 20 sekund spotkania jest najbardziej istotne. Ten ograniczony czas sprawia, że osoba rekrutująca w pierwszym momencie zwraca uwagę na naszą prezencję. W związku z tym, ważne jest aby zadbać o schludny, profesjonalny wygląd. Dzięki temu wywrzemy dobre wrażenie i rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie w pozytywnym nastroju obu stron. Co więcej, w ciągu pierwszych 20 sekund powinno znaleźć się powitanie. Najlepiej przez podanie ręki, lekko ściskając dłoń i patrząc rekrutującemu prosto w oczy. To sprawia, że wyglądamy na pewnych siebie i gotowych do działania.

Zasada pierwsze 20 kroków – twoje ciało mówi więcej niż myślisz

Najwięcej informacji o sobie przekazujemy za pomocą mowy ciała, bo jest to aż 55% treści. Co za tym idzie, zasada pierwszych dwudziestu kroków jest niezwykle istotna. Należy więc pamiętać o utrzymaniu wyprostowanej sylwetki i skoordynowanych ruchach. Najlepszy efekt osiągniemy, gdy przestaniemy przednie się spieszyć. Nasz krok będzie wówczas pewniejszy, a dzięki temu zminimalizujemy mentalny dystans z rekruterem.  W jego oczach staniemy się godni zainteresowania, co zwiększy nasze szanse na otrzymanie pracy.

Zasada pierwsze 20 gestów – opanuj swoje ciało

Przesadna gestykulacja może sprawić, że rekruter odbierze nas źle. Podobnie jest jednak w przypadku, gdy w ogóle unikamy gestykulacji. Powinniśmy więc zadbać o naturalność ruchów i gestów tak, aby były one autentyczne, a nie wyćwiczone. Optymalna gestykulacja jest niezwykle pożądana. Wówczas rozmowa stanie się płynna, a odpowiadając na pytania osoby rekrutującej, będziemy dobrze odebrani. Gesty możemy poćwiczyć przed lustrem, najlepiej w pozycji siedzącej.

Pierwsze wrażenie zostanie zapamiętane, ale to ostatnie zdanie staje się wspomnieniem

Oprócz tego, że największą uwagę powinniśmy zwrócić na początek spotkania, równie ważne jest jego zakończenie. Pierwsze wrażenie pozwala rekruterowi spekulować na temat naszej osoby. Niemniej, to ostatnie zdanie, którym zakończymy rozmowę zostanie najlepiej zapamiętane. W związku z tym jeszcze przed wyjściem, należy podziękować za poświęcony czas i pożegnać się. Jeśli chcemy dodać coś efektownego, warto zrobić to właśnie teraz.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz