Blog

Jak ewoluował język?

Obecnie na świecie jest 6 800 języków wywodzących się z różnych rodziny językowych. My skoncentrujemy się na najbliższym nam czyli europejskich grupach.

Co miało wpływ na rozwój języka ? Wszystko zależało od różnych wydarzeń historycznych jakie miały miejsce w przeszłości. Przemieszczenie się ludności na różne kontynenty z i do Europy sprawiało iż trafiały wraz z nimi do nas nowe języki. Upadek danego imperium przyczyniał się do zmian. Jak zobaczycie Państwo poniżej wraz upadkiem Cesarstwa Rzymskiego narodziły się języki takie jak : hiszpański, włoski, francuski należące do języków romańskich.

Poniżej przedstawiamy krótki opis języków świata oraz główne grupy językowe.

Większość języków europejskich należy więc do jednej z rodzin języków indoeuropejskich:

języki bałtyckie − wschodniobałtyckie (łotewski i litewski) i zachodniobałtyckie (np. staropruski)

języki celtyckie − brytańskie (np. walijski) i goidelskie (np. irlandzki)

języki germańskie − północnogermańskie (np. duński i szwedzki) i zachodniogermańskie (np. niderlandzki, angielski i niemiecki)

języki romańskie − języki bałkańskie (np. rumuński), gallo-romańskie (np. francuski), ibero-romańskie (np. portugalski i hiszpański), italo-romańskie (np. włoski) oraz retoromańskie (np. romantsch)

języki słowiańskie − wschodniosłowiańskie (np. rosyjski), południowosłowiańskie (np. bułgarski i słoweński) oraz zachodniosłowiańskie (np. czeski i polski)

Zacznijmy od opisania języka który wywarł ogromny wpływ i miał wielkie znaczenie przez wiele stuleci.

Łacina jest językiem z którego wywodzą się współczesne języki romańskie .Należy jednak pamiętać że łacina była używana w Galli, rzymskiej Hiszpanii na terenie Włoch . Występowała ona jednak jako język potoczny oraz język literacki. Łacina była przede wszystkim językiem starożytnych filozofów, oraz ludzi uczonych.

Jeśli chodzi o same języki romańskie to wykazują one wiele cech wspólnych . Zwłaszcza w gramatyce i słownictwie. Dlatego ucząc się jednego języka z tej właśnie grupy bez problemu się nauczymy nawet kilku innych . Podczas gdy jedne języki ulegały przemianom na przełomie stuleci, inne zachowały swoje zasadnicze cechy. Włoski zmienił się najmniej, co można dostrzec czytając np Boską Komedię Dantego.

Teraz przenosimy się na Półwysep Iberyjski gdzie Rzymianie rządzili przez przeszło sześć stuleci. Hiszpańska łacina przetrwała wszelkie podboje. Bogate słownictwo hiszpańskie pochodzi potocznego języka łacińskiego. Z kolei język portugalski zawiera mieszankę słów baskijskich i francuskich . Wiele osób uważa że język portugalski jest bardzo podobny do hiszpańskiego , co nie jest prawdą. Okazuje się że różnice fonetyczne pomiędzy tymi dwoma językami są bardzo spore.

Język francuski to kolejny z grupy języków romańskich. Bardzo dużo utworów zostało napisanych właśnie w języku francuskim. Przede wszystkim piękne wiersze ,romantyczne opowiadania. Gwara stolicy Francji dała początek obecnemu językowi francuskiemu. Paryż przodował na arenie gospodarczej, kulturalnej, politycznej. Co ciekawe część Belgów , Szwajcarów oraz Kanadyjczyków również używa języka francuskiego .

W Kanadzie używa go ponad trzy miliony mieszkańców. Również w byłych koloniach francuskich właśnie ten język jest pozostałością i spuścizną podbojów.

Od pokoju Westfalskiego aż do upadku Napoleona francuski był językiem dyplomacji i ludzi wykształconych. Powoli jednak tracił swoje miejsce na podium na rzecz języka angielskiego , który jest obecnie najbardziej popularnym językiem świata.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz