Jak pięlęgnować związek z dłuższym stażem?
Blog

Jak pięlęgnować związek z dłuższym stażem?

Większość par będących ze sobą w związku od kilku a nawet kilkudziesięciu lat z czasem zaczyna się skarżyć na dobijającą ich relację rutynę oraz kłótnie. Pojawiają się pretensje typu: “Na początku taki nie byłeś!”, “Bardzo się zmieniłaś”, “Dlaczego nie spędzasz już ze mną tak dużo czasu?” itp. Zastanówmy się więc, co jest przyczyną spadku satysfakcji z związku po kilku latach. Może partnerzy się już nie kochają lub stracili sobą zainteresowanie? Nic bardziej mylnego! Należy pamiętać, że związek to nasza bezpieczna przystań, nasze szczęśliwe miejsce, które musimy stale pielęgnować. Najczęstszym błędem zarówno kobiet jak i mężczyzn jest zaprzestanie starania się o siebie. Na początku są kwiaty, pocałunki, długie rozmowy, randki i czułe słówka, które wraz z biegiem czasu gdzieś znikają. Partnerzy zajmują się tylko dziećmi, pracą lub swoim hobby, całkowicie zapominając, że na początku związku znacznie więcej poświęcali sobie uwagi. Z czasem zaczynają się skargi i pretensje, że coś jest nie tak z ich relacją. Oto kilka sposobów jak stale pielęgnować związek, by nie zabrakło w nim pasji i uczucia nawet z biegiem lat.

  • Komunikacja w związku – gdy partner wraca z pracy całkowicie zmęczony i nie odzywa się słowem do końca dnia to smutna rzeczywistość w codziennej rutynie niejednej pary. Zapominamy jak ważna jest rozmowa z drugim człowiekiem i często zamykamy się przed partnerem, gdy coś nas dręczy. To wielki błąd, ponieważ rozmawianie z naszą ukochaną/ukochanym o zarówno dobrych jak i złych rzeczy oraz dzielenie się wzajemnie nawet najmniejszymi detalami z naszego dnia bardzo umacnia relację. Poprzez wysłuchanie partnera okazujemy mu miłość i wsparcie.
  • Randki – jeśli myślisz, że na randki chodzi się tylko na początku związku, jesteś w błędzie. Warto od czasu do czasu wybrać się razem do kina, na kolację w restauracji czy nawet na zwykły spacer. Takie oderwanie się od rzeczywistości dobrze wpływa na związek i daje szansę partnerom skupić się tylko i wyłącznie na sobie, co czasem jest ciężkie szczególnie, gdy wychowuje się dzieci.
  • Drobne prezenty – warto czasem podarować swojej partnerce czy partnerowi drobny upominek w postaci kwiatów lub czekoladek bez okazji, ponieważ nie tylko mile ich zaskoczymy, ale również pokażemy, że nam cały czas na nich zależy
  • Komplementy – twój partner/partnerka zakłada na siebie coś nowego i ładnego, w dodatku starannie układa włosy i wygląda wyjątkowo, a ty przechodzisz obojętnie i nie mówisz kompletnie nic? Błąd! Afirmacja w związku jest bardzo ważna, dlatego gdy nasz partner/partnerka dba o siebie i ładnie wygląda, nie ignoruj tego, ponieważ najprawdopodobniej robi to dla ciebie. Obdarz go/ją komplementem i szczerym uśmiechem. Naprawdę warto!
  • Podział obowiązków – nie zostawiaj swojego partnera ze wszystkim samego. Nierówny podział obowiązków prowadzi do kłótni i osłabienia relacji, dlatego warto czasem wyręczyć swoją drugą połówkę w jakimś zajęciu.
  • Dotyk – warto od czasu do czasu się przytulić, pogłaskać po ramieniu czy dać buziaka w policzek. Takie drobnostki bardzo umacniają relację i pokazują, że nadal nam zależy na partnerze mimo upływu lat.

Warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki i zastosować je w swoim związku, ponieważ nieraz bardzo udana relacja rozpada się z powodu zaprzestania starania się o partnera. Nie wystarczy zdobyć swojej połówki i potem nic nie robić. O relację należy regularnie się starać.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz