Jak szybko nauczyć się języka rosyjskiego?
Blog

Jak szybko nauczyć się języka rosyjskiego?

Największe państwo na świecie pod względem powierzchni to właśnie Rosja, nasz wschodni sąsiad. W Polsce coraz częściej na ulicy czy w sklepie można usłyszeć rosyjskojęzyczne konwersacje. Przyczyna – napływ ludności wschodniej w celach zarobkowych. Zawarcie znajomości z obcokrajowcem, który przyjechał do naszego kraju, aby się osiedlić to doskonała okazja, aby poszerzyć własne horyzonty, zgłębić kulturę kraju nowo poznanego człowieka. Starsze pokolenia musiały uczyć się tego języka obowiązkowo, co mogło być przyczyną niechęci do nauki i ogólnego negatywnego wrażenia. W szkolnych murach, oprócz angielskiego i niemieckiego, szybciej niż rosyjski usłyszymy hiszpański czy francuski.

Dlaczego warto uczyć się rosyjskiego?

To pytanie warto sobie zadać przed startem nauki jakiegokolwiek języka, dlatego że kiedy nie ma się odpowiedniej motywacji i nie przysparza ona żadnej radości, nie objawia się ciekawością – nie będzie efektywna. Klucz do sukcesu to poznać swoją motywację i ustanowić cel. Na przykład : Codziennie przez 15 minut będę robiła coś w kierunku swojego celu. Dzięki temu, już (tutaj należy podać przybliżoną datę), będę mógł/a zamówić bilety, załatwiać wizę i polecieć do Rosji. Wizualizacja sprzyja realizacji. Podróże po kraju, którego języka właśnie się uczysz to tylko jedna z możliwych pobudek. Przejazd koleją transsyberyjską, jezioro Bajkał, Moskwa – to dopiero musi być przygoda! Na rynku potrzeba specjalistów z tym językiem, filologów, kogoś, kto porozumie się z rosyjskojęzycznym partnerem czy klientem. Krótko mówiąc, zamieszczenie informacji o komunikatywnym stopniu znajomości rosyjskiego, jest pożądana w CV. Kultura tego kraju jest bogata, zbliżona do polskiej, ale jednocześnie w zależności od regionu może bardzo się różnić. Trzeba pamiętać, że to kraj europejsko-azjatycki.

Kilka praktycznych wskazówek – czyli jak szybko nauczyć się języka?

Dobrze jeżeli nauka stałaby się nawykiem. Język jest żywy, nie da się raz na zawsze się go nauczyć, trzeba jeszcze systematycznie z nim później pracować lub wracać do niego. Na początku drogi czeka nauka cyrylicy, a raczej grażdanki – alfabetu rosyjskiego. Wielu poprzestaje na tym etapie i rezygnuje z dalszej nauki, niepotrzebnie. Dalej już powinno iść tylko sprawniej. Warto zaopatrzyć się w gotowe podręczniki (najlepiej z funkcją słuchania nagrań: płyta lub nagrania online), aby opanować podstawy gramatyki, ćwiczyć wymowę i wykonywać zadania na słuch. Kurs języka czy studia na kierunku filologicznym to jedne z lepszych dróg, dzięki temu, że można poznać kulturę kraju i zajmować się językiem na co dzień. Samoucy, którzy osiągnęli poziom języka wyższy niż A1-A2, mogą rozglądać się na rosyjskich stronach za klubami konwersatoryjnymi z rosyjskimi wykładowcami, często takie spotkanie kosztują grosze (płacąc w rublach), a jest to niezastąpione doświadczenie i kontakt z nosicielem języka. Oprócz tego zaleca się pracę z literaturą rosyjską. Pracę, ponieważ nie tylko powinno się śledzić wzrokiem za tekstem, ale i czytać na głos, sprawdzać w słowniku niezrozumiałe słowa, lub wyciągać je z kontekstu, tworzenie słowniczka np. z przymiotnikami, które bardzo wzbogacają język. Jeżeli zaawansowanie języka nie pozwala na czytanie nawet krótkich dzieł, warto słuchać – audiobooków, filmików, podcastów, wystąpień, muzyki rosyjskiej. Śpiewając piosenki, łatwiej przychodzi zapamiętanie odpowiedniego akcentu, który może być problematyczny. I na koniec: ćwiczyć i bawić się językiem. Jak? Zadawać, układać ciekawe pytania, historie, szukać frazeologizmów rosyjskich (które w tym języku grają bardzo ważną rolę). Znaleźć partnera do rosyjskich rozmówek, listów i nie poddawać się.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz