Blog

Jak wybrać zawód i nie żałować?

Wiele osób przed maturą intensywnie zastanawia się nad swoją ścieżką edukacji i ewentualnej kariery. Wśród gąszczu możliwości próbuje ustalić, który zawód i które studia są najlepsze, by w przyszłości mieć interesującą pracę i dużą pensję.

Kim lepiej zostać?

To pytanie zadają sobie ci, którzy nie wiedzą, jaki zawód wybrać. Wychodzą więc z założenia, że najbardziej korzystnie będzie wybrać takie studia, po których będą mogli zarabiać dużo pieniędzy.

Dobrze płatne zawody

Wiadomo, że istnieją zawody, które kojarzą się nie tylko z prestiżem, ale i z wysokimi zarobkami. Można do nich zaliczyć m.in. lekarzy, programistów, prawników czy architektów. Jaki zawód jest najlepiej płatny w Polsce możecie sprawdzić w artykule „Ile można zarobić na danym stanowisku”.

Jednak złudne jest myślenie, że wybierając jeden z najlepiej opłacanych zawodów wy też od razu będziecie świetnie zarabiać. Nawet będąc absolwentem prawa czy medycyny można pracować na nisko płatnym stanowisku, a często w ogóle nie w swojej dziedzinie.

Studiuj to, co cię interesuje

Dlatego uważam, że wybierając kierunek studiów nie warto kierować się informacjami prasowymi, w których wymieniane są najlepiej płatne czy najlepsze zawody, które będą pożądane w przyszłości.

Wielu najpopularniejszych obecnie zawodów jeszcze parę, paręnaście lat temu nawet nie istniało, a te, które teraz są na topie mogą okazać się zbędne, gdyż kiedy sami wreszcie odbierzecie dyplom ukończenia uczelni wyższej specjalistów w danej dziedzinie może być po prostu za dużo. Tak na przykład było z rzeszami studentów modnego jakiś czas temu dziennikarstwa czy marketingu i zarządzania.

Temu służy też mój blog Ciekawe zawody – opisuję ciekawe zawody, które w pierwszej chwili w ogóle nie przychodzą do głowy, a mogą okazać się interesującym sposobem na życie. Wyjaśniałem m.in. jak wygląda praca projektantów znaczków pocztowych, prywatnego detektywa czy projektanta butów 🙂

Nietypowy zawód również da zarobić

Nieważne, jakie macie zainteresowanie, ważne, czy chcecie sprawiać, by stały się one podstawą waszej ścieżki kariery. I czy macie do tego predyspozycje, gdyż np. jeśli nie tolerujecie widoku krwi chirurgiem nie zostaniecie. Nie mając zdolności plastycznych nie macie co marzyć o karierze grafika czy rysownika.

Pasja – to słowo klucz i to właśnie ona wyróżnia osoby, które w danym zawodzie osiągnęły sukces. Liczne reportaże i historie osób, które postanowiły robić to, o ich interesuje, a nie to, co jest opłacalne udowadniają, że tak naprawdę w każdym zawodzie można zarobić naprawdę duże pieniądze.

Bądź dobry w tym, co robisz

Myśląc w kategoriach „W jakiej pracy można zarobić dużo pieniędzy” daleko nie zajdziecie, gdyż w każdym zawodzie macie szanse dobrze zarabiać, co obrazuje tekst „W tych zawodach dobrze zarabiają tylko najlepsi”. Jeśli jednak zastanawiacie się, ile mniej więcej zarabia się na danym stanowisku odsyłamy do listy wynagrodzeń.

Pamiętajcie jednak, że każdym zawodzie można dojść do dużych pieniędzy. Musicie być „tylko” odpowiednio dobrzy. Pytanie więc brzmi, czy wybierając dany zawód jesteście nim zainteresowani, czy spełnia on wasze wymagania (np. nie lubicie siedzieć cały dzień przy biurku, wolicie spotkania z ludźmi, itp.), czy chcecie pogłębiać wiedzę z tej dziedziny.

Bez tych odpowiedzi na pewno nie wybierzecie dobrego zawodu dla siebie. Nie pytajcie więc innych „czy to dobry zawód”, lecz zapytajcie siebie „czy to dobry zawód dla mnie”. Powodzenia!

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz