leczenie płynami
Blog

Leczenie płynami – na co zwrócić uwagę podczas płynoterapii osób objętych opieką paliatywną?

Chorzy, którzy zostali objęci opieką paliatywną to osoby, które wymagają szczególnej uwagi personelu medycznego. W ciężkich stanach zdrowotnych, gdy pewne jest to, że chory jest u kresu życia, kluczowe jest podjęcie odpowiednich kroków. Jednym z nich jest włączenie płynoterapii, która ma na celu poprawę komfortu chorego oraz zmniejszenie bólu podczas pobytu w szpitalu. Zobacz, jak wygląda leczenie płynami i co warto wiedzieć na jego temat.

Leczenie paliatywne – najważniejsze informacje

Zanim przejdziemy do omówienia leczenia płynami, warto zapoznać się z tym, na czym polega leczenie paliatywne. Opieka paliatywna, czyli inaczej leczenie objawowe ma na celu zapewnienie osobie nieuleczalnie chorej właściwego procesu leczenia. Leczenie paliatywne nie wyleczy pacjenta, ale poprawi jakość jego życia. Opieka paliatywna to przede wszystkim łagodzenie objawów choroby, eliminowanie lub ograniczenie bólu oraz przeciwdziałanie dolegliwościom, które pojawiają się w procesie chorobowym.

W leczeniu paliatywnym ważne jest to, aby nie stosować terapii, które są uporczywe dla pacjenta, ale mają za zadanie przedłużyć jego życie. Bardzo ważnym elementem opieki nad pacjentem, który cierpi na nieuleczalną chorobę, jest wsparcie psychologiczne. Chory, który jest świadomy swojego stanu, powinien zostać objęty opieką psychologiczną. Oprócz leczenia objawów fizycznych należy skupić się również na psychice pacjenta paliatywnego.

Leczenie płynami u chorych objętych opieką paliatywną

Przed rozpoczęciem płynoterapii u pacjenta objętego leczeniem objawowym personal medyczny powinien odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim należy ustalić, czy pacjent akceptuje takie działanie. Zdanie chorego w przypadku opieki paliatywnej jest najważniejsze. Dopiero w drugiej kolejności liczy się zdanie opiekunów, mimo że to najczęściej oni chcą jak najbardziej wydłużyć życie chorego. Jeśli pacjent jest otwarty na leczenie płynami, należy zastanowić się nad korzyściami, jakie to przyniesie. Ani osoba chora, ani jego rodzina nie może zostać nastawiona na natychmiastowy i spektakularny efekt.

Płynoterapia jest włączana w momencie, gdy są ku temu wskazania. Należy pamiętać, że leczenie płynami nie jest dobrym rozwiązaniem w każdej sytuacji. W niektórych przypadkach może ono podziałać na niekorzyść osoby chorej. Z tego względu personel medyczny musi dobrze zastanowić się nad najlepszym sposobem opieki paliatywnej nad pacjentem. Każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia, szczególnie osoby u kresu życia, ponieważ w takich przypadkach personel medyczny powinien zadbać przede wszystkim o komfort pacjenta.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz