Szachownica kostkowata – mały modny wiosenny kwiat.
Blog

Szachownica kostkowata – mały modny wiosenny kwiat.

Czy chcesz uroczej rośliny ogrodowej o specjalnym charakterze? Szachownica kostkowata należy do rodziny liliowatych, ma piękne kwadratowe kwiaty. Przeczytaj wszystko o uprawie, kwitnieniu i pielęgnacji.

Charakterystyka.
Szachownica kostkowata to roślina cebulowa ze ślicznymi, małymi kwiatami. Roślina jest wątła, co sprawia, że jest łatwiejsza do pokonania przez bardziej energiczne rośliny ogrodowe.

Pochodzenie i genealogia.
Szachownice kostkowate są naturalnie rozpowszechnione w środkowej i wschodniej części Europy. W naturze zwykle rosną razem w większej liczbie na pagórkowatym terenie z glebą bogatą w wapno.
Szachownica kostkowata pochodzi z rodzaju Fritillaria i jest rośliną z rodziny lilii, która obejmuje także wiele innych wiosennych roślin cebulowych.

Wygląd.
Szachownica kostkowata to pionowa roślina cebulowa o charakterystycznym wyglądzie. Szachownica kostkowata ma 1-2 stosunkowo duże, wiszące i kratkowane / w kratkę wzorzyste kwiaty na każdym z cienkich łodyg. Kwiaty mają kształt dzwonu i są zwykle białe i fioletowe. Łodyga osiąga wysokość 30-50 cm, w zależności od warunków wzrostu. Roślina ma zielone i wąskie liście. Istnieją również całkowicie białe szachownice kostkowate, a także białe kwiaty z zielonym wzorem siatki.

Sezon kwitnienia.
Szachownica kostkowata jest rośliną wiosenną, a kwitnienie występuje zwykle w kwietniu i maju, tj. tuż po krokusach. Kwitnie przez 3-4 tygodnie. Po obcięciu kwiat jest trwały do 3 tygodni.

Sadzenie i uprawa.
Sadzić cebulki w sierpniu lub wrześniu. Podobnie jak większość innych roślin cebulowych i bulw kwitnących wiosną, lilię korzeniową należy kupić i posadzić jak najwcześniej. Jeśli jesienią pozostanie w sklepie, cebula może zostać osłabiona i spowodować gnicie i odwodnienie. Sadzić cebulki w glebie na głębokość 5-6 cm. Powinny być sadzone stosunkowo gęsto. Szachownica kostkowata oczywiście może być również rozmnażana z nasion, ale wtedy zwykle trwa kilka lat, zanim zakwitnie. Pamiętaj, że nasiona potrzebują szronu do kiełkowania. Nasiona można zatem pozostawić na glebie. Alternatywnie, szachownicę kostkowatą można rozmnażać z bocznej cebuli, która jest zbierana po uschnięciu rośliny.

Podatny grunt.
Szachownice kostkowate dobrze rosną na zwykłej glebie ogrodowej, ale najlepiej rozwijają się na glebie odżywczej przypominającej glebę w lesie. Dlatego daj glebie dużo torfowca, który zarówno zakwasza glebę, jak i zatrzymuje wilgoć. Kwiaty rozwijają się również w glebach o wysokiej zawartości wapna, a poza tym wymagają wilgotnej gleby podczas sezonu wegetacyjnego. Jeśli twoja gleba ogrodowa jest słaba, możesz posypać trochę wapna wczesną wiosną, gdy skończy się mróz. Roślina kwitnie również w porowatej glebie; zarówno na gołej glebie, jak i na trawie.

Pielęgnacja szachownicy kostkowatej.
Rośliny cebuli, takie jak szachownicy kostkowatej, są na ogół łatwymi w uprawie i odpornymi roślinami, które często kwitną wielokrotnie. Jeśli szachownica kostkowata rozwija się wraz ze wzrostem, może szybka się stać liczna, ponieważ jest samosiejką. Roślinę należy regularnie podlewać, ponieważ najlepiej rozwija się w wilgotnej glebie.

Nawożenie.
Szachownica kostkowata powinna być nawożona około co czwarte podlewanie w sezonie wzrostu.

Słońce i temperatura.
Daj swojej roślinie pełne słońce lub półcień. W okresie od wiosny do wczesnego lata, aż rośliny znikną, kwiat potrzebuje dużo słońca.

Stosowanie.
Szachownice kostkowate są świetne w rabatach wieloletnich i kwiatowych. Ale nadają się również jako rośliny doniczkowe i bukiety.

Wrogowie.
Najgorszymi wrogami szachownic kostkowatych są susza, szczury i poskrzypki liliowe (gatunek chrząszcza liściowego).

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz