Blog

Lupy stomatologiczne i ich parametry

Rozdzielczość lup stomatologicznych to możliwość zobaczenia małych struktur w polu operacyjnym i jednocześnie chyba najważniejsza ich cecha. Odpowiednią rodzielczość zapewnia lupom właściwie skonstruowany system optyczny. Układy zbudowane ze szklanych soczewek apochromatynczyh o właściwych proporcjach wielkości zapewniają optymalny obraz. Układ taki dostarcza wtedy odpowiednią ilość światła, tworząc jasny i klarowny obraz. Niektórzy sprzedawcy forsują tezę, że im mniejsze, a tym samym lżejsze lupy, tym lepsze. Tymczasem, zmniejszając nadmiernie układ optyczny lup chirurgicznych, zmniejszamy wagę nieznacznie, około 5 – 8 g. Natomiast parametry obrazu w takim przypadku ulegają znacznemu pogorszeniu i jest to niewspółmierne do obniżenia ciężaru.

Pole widzenia

Mniejsze pole widzenia i słaba ostrość obrazu

Szerokie pole widzenia pozwala na dłuższą i wygodniejszą pracę

Kolejna ważna cecha to pole widzenia. Ten parametr jest niezwykle ważny ze względu na ergonomię pracy. Duże pole widzenia pozwala lekarzowi pracować bez nienaturalnego skupienia wzroku na zbyt małej powierzchni jednocześnie korzystając z właściwego powiększenia.Optymalna wielkość pola widzenia to około 10 cm i więcej.

Głębia ostrości

Długa głębia ostrości to prametr pozwalający na pracę w wielu pozycjach w stosunku do pacjenta. Im większy zakres głębi ostrości tym lekarz ma większą swobodę pracy. Wybór lup o dużym zakresie głębi ostrości zabezpiecza nas przed mozliwością pomyłki przy określaniu swojej pozycji pracy.

Waga zestawu lup

Lupy wraz z oprawkami muszą mieścić się we właściwym zakresie wagowym. Bardzo często sprzedawcy podają wagę samego układu optycznego bez ciężaru oprawek bojąc sie rekacji klientów. Tymczasem waga lup powinna mieścić sie w przybliżeniu pomiędzy 45 a 65 gramami. Zarówno waga powyżej, jak i poniżej sugeruje, że sprzedawca nie jest z nami zupełnie szczery. Dodatkowo ciężar lup może powiększać zastosowanie szkieł korekcyjnych, które w zależności od rodzaju mogą być cięższe lub lżejsze. Trzeba również pamiętać, że światło zamontowane na lupach, zwiększa ich ciężar. Przy zakładaniu lup trzeba zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe umiejscowienie lup u nasady nosa oraz użycie sznureczka zaciskowego znajdujacego się zwykle w zestawie. Pozwala on utrzymać lupy we właściwym miejscu, a co zatym idzie zmniejszyć odczówalność ciężaru.

Powiększenie

Standardową wartością jest powiekszenie 2,5 x. Jest to optymalny stopień powiększenia do wiekszości zabiegów. Większe wartości, czyli 3 – 4,5 x stosuje się zwykle do wykonania niektórych rodzajów zabiegów, co jest rownież uzależnione od personalnych potrzeb lekarza.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz