Blog

Łyżki i łyżeczki, czyli rodzaje, materiały i czyszczenie

Zestawy sztućców są coraz bardziej rozbudowane, a największe komplety liczą sobie nawet kilkadziesiąt lub jeszcze więcej elementów. Szczególne miejsce zajmują w tych zestawach łyżki, które mają wiele różnych zastosowań.

Łyżka stołowa i jej mniejsze siostry

Absolutna podstawa każdego zestawu sztućców, to oczywiście komplet łyżek stołowych. Zazwyczaj są one duże, mają lekko jajowatą miseczkę i z powodzeniem sprawdzają się do jedzenia zup, sosów czy gulaszu. Są też niezastąpione przy przyrządzaniu posiłków. Ale mniejsze łyżki również mogą sprawdzać się w różnych sytuacjach. Łyżeczki deserowe chociażby są nieocenione do opróżniania zawartości słodkich pucharków, można nimi pałaszować lody czy inne smakołyki. Wielu producentów stale też powiększa swoją ofertę o kolejne łyżki do coraz trudniejszych zadań. Hitem ostatnich lat stały się np. łyżki do latte. Mają małe miseczki i wyjątkowo długi trzonek. Wszystko po to, by bez problemu móc mieszać lub wydobywać zawartość z wysokich i wąskich pucharków czy szklanek. Takie łyżeczki są niezastąpione przy latte, doskonale nadają się też do wielokolorowych, układanych warstwami deserów. Warto pamiętać o innych łyżkach, które tworzone są z myślą o nakładaniu dań. Łyżki do sałatek tworzą zazwyczaj komplet z widelcami o okrągłej i szerokiej miseczce. Specjalne okrągłe łyżki z dźwignią są niezastąpione przy serwowaniu lodów.

Nie można też zapominać o malutkich, choć wcale nie takich niepozornych łyżeczkach do kawy lub herbaty. To właśnie one niekiedy dodają uroku serwisowi kawowemu. One też bywają rodzinną pamiątką i ozdobą, zwłaszcza jeśli przyozdabia je symboliczny grawerunek.

W świecie designu

Współczesne łyżki bardzo różnią się od tych tradycyjnych. Przede wszystkim mają o wiele bardziej efektowny kształt. Są bardziej opływowe, ładnie zaokrąglone lub wręcz przeciwnie – są kanciaste i sprawiają wrażenie bardzo solidnych. Kształt miseczek to jednak nie wszystko. O uroku łyżek i łyżeczek bardzo często decydują też trzonki. Czasami tworzą one całość z miseczką. Czasami jednak bywają dodatkowo oprawione, np. w drewno, plastik czy inny materiał. Zarówno te klasyczne, jak i bardziej fantazyjne łyżki i łyżeczki mogą stać się prawdziwą ozdobą zestawu sztućców.

Jak czyścić, by zawsze wyglądały dobrze

By łyżeczki zawsze wyglądały naprawdę dobrze, koniecznie trzeba je starannie pielęgnować. Najbardziej wytrzymałe są najbardziej dziś popularne łyżki ze stali nierdzewnej. Te od topowych producentów z powodzeniem można czyścić nawet w zmywarce, a z pewnością nie wpłynie to negatywnie na ich urok. Wato także docenić substancje czyszczące należące do grupy eko. Sztućce dobrze jest więc czyścić z wykorzystaniem soku z cytryny, wody z gotowania szpinaku lub szczawiu.

W zestawie czy osobno?

Jeśli potrzebujemy kilka łyżek, w takich wypadkach najlepiej jest zdecydować się na komplet łyżek. Czasami jednak z powodzeniem wystarczą pojedyncze egzemplarze. Można je znaleźć w dużych sklepach albo zamówić przez internet.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz