Blog

Małe i duże koty

Wszystkie zwierzęta z grupy kotowatych są do siebie bardzo podobne i chociaż różni je przede wszystkim wielkość, mowa o szalonym podobieństwie jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Ciekawostką jest tutaj kardynalny wymóg, co do okreslenia, iż właśnie mamy do czynnienia z kotem, a mianowicie : kot, aby nim był, musi mieć… wąsy. Takie oto kryterium podsawowe widnieje we wszelkich regulaminach hodowlanych odnoszących sie do kotów rasowych. Rasy kotów niejednokrotnie odbiegają od siebe w sposób zdecydowany, jeżeli będziemy porównywali kocie parametry, takie jak : wielkość, długość futra ( czasem koty nie mają futra, jak to na przykład u kotów rasy SPHINKS bywa ), kształt kocich uszu ( bywają i takie, którym uszy opadają – Szkockie zwisłouche Foldy ), długość i wielkość ogona ( są i koty bez ogona ) dojdziemy do wniosku, iż faktycznie, aby można było uznać kota za kota – musi on mieć wąsy, a spełnienie tego własnie warunku daje nam pewność, że mamy do czynnienia własnie z takim, a nie innym zwierzątkiem. Koty pieszczotliwie nazywane kociakami, futrzakami, ogoniastymi, kotulkami, kiciami, kocurkami, koteczkami, miziaczkami czy po prostu kotkami stanowią w chwili obecnej jedną z najpularniejszych grup zwierząt domowych, w której jeszcze do niedawna absolutną dominacją cieszyły się koty perskie.

Jeszcze teraz często na kocich wystawach można usłyszeć, jak odwiedzający ją ludzie patrząc na dorodnego kota rasy maine coon, mówią : ale ładny pers. Dzieje się tak za sprawą stosunkowo małej wiedzy o kotach rasowych, chociaż – należy przyznać – iż popularność kotów rasowych w naszym kraju rośnie w zawrotnym tempie z godziny na godzinę. Hodowcy kotów rasowych zrzeszeni w rozlicznych federacjach czy kocich stowarzyszeniach są włascicielami przeróżnych koteczków, ale zawsze owo zwierzątko musi miec wąsy – inaczej być nie może. Skoro jednak hodowcy zrzeszeni są w związkach, to i ich koty zdobywają tytuły, z których Zwycięzca Świata był do niedawna najwyższym, ale ostatnio pojawił się tytuł dl asuper kota : Master Zwycięzca Świata. Sądzę, że nakręcająca się spirala wzrostu popularności kotów będzie tworzyła coraz to wyższe tytuły, aby tylko w dalszym ciągu, i utrakcyjniać kocie wystawy, i popularyzować koty rasowe jako takie.

W naszym kraju ilość hodowli kotów rasowych zbliża się już w szybkim tempie do czterech tysięcy, gdy jeszcze trzy-cztery lata temu nie było ich nawet tysiaca. Miastami, w których jest największa ilość zarejestrowanych hodowli są : Warszawa, Trójmiasto, Poznań, Wrocław i Kraków. Nie jest jednak regułą, iż kocie hodowle są popularne li tylko w dużych aglomeracjach miejskich, pasjonatów kociego uroku można bowiem napotkać także i w maleńkich miejscowościach, a nawet i na odludziu. W sumie łatwiej jest stworzyć dogodne warunki kociego rozwoju w małych miejscowościach, gdyż koty rasowe przede wszystkim potrzebują świeżego powietrza, a w wielkich miastach w obrębie mieszkania i ewentualnie balkonu takich dogodnych waruków nie uzyskamy. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj dom z ogrodem, w którym koteczki mają swoje ogrodowe wojlery, ale to już zazwyczaj bardzo kosztowna inwestycja, na którą nie każdy może sobie pozwolić.

Oczywiście mówimy o hodowli kotów rasowych, nie zaś o jednym czy kilku kotkach trzymanych w domu w charakterze pupili. W hodowli kotów rasowych rola koteczków w domowej społeczności nie ulega zmianie, są one bowiem kochane, pieszczone i otaczone troskliwą opieką, ale przy okazji pojawiają się także i kocie mioty, i kocięta, które wędrują do innych domów sławiąc daną hodowlę. Generalnie w przypadku hodowli kotów rasowych mówimy zatem o wielkiej ludzko-kociej rodzinie, w której tak samo, jak wśród domowników, występuje hierarchia, obowiązki i przeróżne upodobania. Hodowcy traktują swoje koty niemalże identycznie jak inni swoje dzieci, którym poświęcają swój czas, uczą je stosownych zachowań i odbierają porody. Ekspediowanie kociąt do innych domów zawsze narusza porządek w hodowli, gdyż zarówno kocia matka, jak i domownicy przywiązują się do maleństw, które opuszczają dom jak na dorosłe dzieci przystało. Hodowla kotów rasowych SOPOCISKO liczy sobie 11 ( jedenaście ) kotów, chodzi oczywiście o koty rasowe takich ras, jak : koty norweskie lesne, koty maine coon czy koty perskie. Zapraszamy wszystkich serdecznie na nasze strony internetowe, gdzie można znaleźć rozliczne kocie galerie zdjęciowe, opisy kocich ras czy historię naszej hodowli.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz