Blog

Na czym oszczędzać, gdy brakuje pieniędzy?

W każdym gospodarstwie domowym przejściowo może wydarzyć się sytuacja, kiedy to wydatki są znacznie wyższe od dochodów. Tak dzieje się szczególnie wtedy, gdy spotka nas choroba albo awaria sprzętu. Jeśli jednak w danym domu od miesięcy nie wystarcza pieniędzy do pierwszego to znak, że trzeba wprowadzić zmiany w zarządzaniu domowym budżetem.

Kontrowersyjny temat oszczędzania

Hasło oszczędzanie większości osób kojarzy się źle. Gdy myślimy o oszczędzaniu od razu przychodzą nam do głowy liczne ograniczenia i niedogodności. Nie lubimy wszak rezygnować z rzeczy przyjemnych i wygodnych. Z kolei innym osobom oszczędzanie może kojarzyć się z działaniami irracjonalnymi, kiedy to poświęca się zbyt wiele energii na to, aby wykonać coś samodzielnie i darmowo. Gdy stajemy więc wobec konieczności oszczędzania warto zachować złoty środek i starać się robić to rozsądnie.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Jeśli jeszcze do tej pory nie prowadziłeś domowego budżetu to koniecznie zacznij to robić. Domowy budżet to nic innego jak zestawienie dochodów i wydatków z podziałem na kategorie. Po kilku tygodniach robienia takich zapisów można bardzo łatwo uchwycić, gdzie wydaje się za dużo pieniędzy.

Na czym należy oszczędzać?

W pierwszej kolejności należy rezygnować z wydatków, które nie są niezbędne. Chodzi więc tutaj o używki, niezdrowe jedzenie i rozrywki. Ograniczamy więc jadanie na mieście, rezygnujemy z chipsów, gazowanych napoi rozrywek takich jak częste wyjścia do klubów. Gdy pieniędzy w domowym budżecie jest stanowczo za mało okresowo należy także zrezygnować z wyjazdów turystycznych.
Zasadnicza jednak część naszego oszczędzania powinna skupiać się na zmniejszeniu rachunków za utrzymanie domu. Staramy się więc oszczędzać na prądzie i wodzie. Z reguły nie jest to trudne, wystarczy niewielka zmiana nawyków. Należy zaprzestać pozostawiania urządzeń w trybie czuwania bo to pochłania niepotrzebnie prąd. Oświetlenie w mieszkaniu można zmienić na wydajniejsze, LEDowe. Podobnie jest z wodą. Na kranach zakładamy perlatory a kąpiele w wannie zastępujemy krótkimi prysznicami. Pamiętajmy też o tym, by zakręcać wodę gdy myjemy zęby albo zmywamy ręcznie. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy będzie także zmiana umów na media, które kończą się w najbliższym czasie. Jeśli niedługo kończy nam się umowa na pakiet Internetu z telewizją, możemy próbować wynegocjować lepsze warunki a jeśli to się nie uda, to zmieniamy operatora.

Na czym oszczędzać nie warto?

Przede wszystkim nie oszczędzamy na swoim zdrowiu i rozwoju zawodowym. Jeśli chodzi o zdrowie to mamy tu na myśli nie tylko leki i badania ale także odpowiednie odżywianie. Z tego samego względu ubieramy się ciepło i nie przesadzamy z oszczędzaniem na ogrzewaniu. Podobnie nie należy oszczędzać na studiach, kursach, książkach i zdobywaniu kwalifikacji bo jest to inwestycja w naszą przyszłość.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz