Blog

Osmoza – zjawisko dzięki któremy możemy pić czystą wodę

Przez wiele lat skazani byliśmy na korzystanie z pozostawiającej wiele do życzenia wody płynącej z naszych kranów przede wszystkim dlatego, że jej oczyszczanie było bardzo kosztowne, a na profesjonalne odżelaziacze i filtry do wody mogły sobie pozwolić jedynie duże przedsiębiorstwa wykorzystujące wodę w kolejnych procesach produkcyjnych.

Naukowcy nie próżnowali jednak, a wyniki kolejnych eksperymentów systematycznie przybliżały nas do chwili, w której rzeczywiście czysta woda stała się realna również dla nas – jej indywidualnych użytkowników. Przełomowe okazało się zwłaszcza wykorzystanie w praktyce zjawiska znanego w chemii i biologii jako osmoza. Podczas gdy firmy produkujące tradycyjne filtry do wody wykorzystywały w nich przede wszystkim siatki papierowe, ziemię okrzemkową czy piasek filtry, które wykorzystywały możliwości, jakie stwarzała odwrócona osmoza posługiwały się membraną – półprzepuszczalną błoną będącą w stanie zatrzymać mikrocząsteczki zanieczyszczeń rozpuszczonych w wodzie. Woda zawierająca skoncentrowane zanieczyszczenia zostaje więc dzięki niej odprowadzona z systemu, a osoby wykorzystujące tego rodzaju filtry do wody mogą mieć pewność, że trafia do nich rzeczywiście cysty i nieszkodliwy płyn. Sama odwrócona osmoza była znana od wielu dziesięcioleci długo jednak brakowało pomysłów na skuteczne wprowadzenie w życie możliwości jakie stwarza.

Po raz pierwszy zaczęła być wykorzystywana na początku lat sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych dla celów wojskowych bardzo szybko okazało się jednak, że również cywile mogą odnieść dzięki niej znaczne korzyści. Odwrócona osmoza usuwa z wody również mikroorganizmy, a sterylnie czysta woda może być wykorzystywana już bez żadnych obaw.

Olbrzymią skutecznością odznaczają się również dostępne obecnie w sprzedaży wysokiej klasy odżelaziacze, Dzięki ich działaniu usuwanie jonów żelaza z wody przestało być problemem, a ponieważ nowoczesna technologia sprawia, że odżelaziacze sprzedawane są w coraz niższych cenach mogą sobie na nie obecnie pozwolić również osoby prywatne do tej pory nie dysponującymi możliwościami samodzielnego oczyszczania płynącej z kranów wody. Dzięki postępowi technologicznemu i wzroście naszej własnej świadomości rzeczywiście czysta woda z kranu znajduje się obecnie w zasięgu ręki.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz