Blog

Siłownia w domu

W sytuacji, kiedy uczęszczanie do siłowni stało się utrudnione osobom, które regularnie z niej korzystały może brakować aktywności fizycznej. Niestety nie wiadomo, jak długo jeszcze będziemy żyć w takich warunkach. Warto więc urządzić siłownię w domu – a przynajmniej zainwestować w najbardziej potrzebny sprzęt.

Do wykonywania ćwiczeń w domu nie potrzebujesz wcale oddzielnego pomieszczenia. Wystarczy wygospodarować miejsce w salonie lub kuchni. Ważniejsze będą sprzęty, które sprawią, że trening będzie bardziej efektywny. Zainwestuj w gumy oporowe, najlepiej kilka o różnych rozmiarach i oporze. Praktycznie nie zajmą Ci miejsca w domu – po zwinięciu zmieszczą się w szufladzie komody. Mogą one z powodzeniem zastąpić hantle czy gryfy z talerzami. Ćwiczenia z użyciem gum sprawiają, że mięśnie są poddawane stałemu oporowi w każdej fazie ruchu. Dzięki temu szybciej osiągniesz oczekiwane efekty.

Możesz również pokusić się o kupno taśm TRX – dzięki nim trening wykorzystujący trening własnego ciała będzie bardziej efektywny. Wzmocnisz dzięki nim nie tylko główne partie mięśni, ale również te, odpowiadające za stabilizację. Obniżysz w ten sposób ryzyko wystąpienia kontuzji w przyszłości.

Podczas treningu nie może zabraknąć ćwiczeń z odważnikami. Służą do tego m.in.: hantle i kettlebelle. W przypadku hantli najlepszym wyborem będzie model o kształcie heksagonalnym, dodatkowo zabezpieczony gumą. Dzięki temu będziesz bez problemu wykonywać ćwiczenia wymagające podparcia się na hantlach leżących na podłodze – guma zabezpiecza je przed poślizgiem, co zapewni stabilizację. Kettlebelle również zapewnią wszechstronny trening. Dzięki możliwości wykorzystania ich podczas dynamicznych ćwiczeń sprawiają, że w krótkim czasie spalasz o wiele więcej kalorii niż podczas treningu bez odważników. Niezależnie od rodzaju sprzętu warto mieć kilka sztuk, o różnej wadze.

Planując trening w domu musisz odpowiednio przygotować podłoże. Jeżeli masz to szczęście i siłownię urządzasz w osobnym pomieszczeniu zainwestuj w specjalne puzzle rozkładane na podłodze – zapewniają one najlepsze warunki do ćwiczeń. Jeśli jednak ćwiczysz w salonie czy sypialni wystarczy antypoślizgowa mata, np. do jogi.

Ograniczone fundusze mogą nieco oddalić twoje plany o siłowni w domu. Na początek możesz zastąpić odważniki butelkami z wodą – nie wszystkie ćwiczenia uda ci się zrobić, ale na pewno większość z nich będzie tak samo efektywna jak podczas treningu z profesjonalnym sprzętem. Jeżeli nie możesz na chwile obecną pozwolić sobie na kupno maty, ćwicz w obuwiu z antypoślizgową podeszwą.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz