Blog

Sprawdź czy odpowiednio dbasz o uzębienie swojego psa

Badania pokazują, że ok. 85% psów i ok. 70% kotów ma problemy związane ze schorzeniami uzębienia, dziąseł i z tego powodu wymaga interwencji stomatologa. Jak dbać o zęby psów i kotów?

Próchnica, która atakuje ludzkie zęby, u psów i kotów praktycznie nie występuje, jednak zwierzęta te najczęściej cierpią z powodów chorób przyzębia, którym towarzyszy stan zapalny, ropa, zakażenie i ból. Taki stan nie służy ogólnemu zdrowiu. Nie każdy wie, że stomatolog dla kotów i psów istnieje. Z jego usług można skorzystać w dobrych klinikach weterynaryjnych, gdzie pracują weterynarze wyspecjalizowani w zakresie zwierzęcego uzębienia. Dla zdrowych zębów pupili ważna jest także profilaktyka.

Oczyszczanie zębów i kontrole uzębienia

Profilaktycznie zaleca się szczotkowanie zębów, a także częste kontrole, dzięki którym można wykryć wszelkie utraty, łamania oraz zmiany w tkankach otaczających zęby. Czyszczenie zębów pupilom nie należy do łatwych zadań, ale nie jest niemożliwe, zwłaszcza kiedy można przyzwyczaić do tej czynności zwierzaka od małego. Nie wolno używać do tego celu pasty dla ludzi. Istnieją dedykowane pasty do zębów dla zwierząt. Brak częstej higieny prowadzi do zbierania się kamienia, który jest niebezpieczny i przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia. Jeśli zwierzak stanowczo odmawia szczotkowania zębów, konieczny będzie stomatolog dla kotów lub psów, który wykona odpowiedni zabieg oczyszczania zębów z kamienia. Najczęściej jest to skaling metodą ultradźwiękową i polerowanie zębów. Nie wolno tego robić samodzielnie, gdyż tylko dobry weterynarz będzie dysponował odpowiednim do tego celu sprzętem.

Sposób żywienia a zęby

Wskazane jest podawanie zwierzętom specjalnych przekąsek. Mogą one istotnie wpłynąć na poprawę stanu uzębienia poprzez regularne oczyszczanie zębów z odkładającej się płytki nazębnej.

Zalecenia dotyczą także ogólnego sposobu żywienia. Niektóre zwierzęta przyjmują tylko i wyłącznie pokarmy miękkie, mokre. Taki sposób żywienia nie służy zębom kota, czy psa i wymaga częstszego szczotkowania zębów przez właściciela swojemu pupilowi. Twardsze jedzenie, zwłaszcza granulaty o różnej strukturze, twardości i odpowiednim składzie chemicznym przyczyniają się do wiązania soli mineralnych zawartych w ślinie, zapobiegając odkładaniu się kamienia nazębnego. Profesjonalna klinika weterynaryjna z pewnością posłuży radą na temat właściwego żywienia w profilaktyce zdrowych zębów zwierzaka.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz