Blog

Światło niebieskie niebezpieczne dla oczu

Ludzkie oko od zawsze przystosowane jest do życia w świecie wypełnionym światłem pochodzącym ze Słońca. Narząd wzroku jest naturalnie przystosowany do funkcjonowania w oświetleniu słonecznym. Promienie świetlne nie tylko pozwalają nam widzieć, ale również wpływają na niezbędne procesy biologiczne takie jak fotosynteza w przyrodzie czy też fizjologiczne jak prawidłowy rytm biologiczny człowieka.

We współczesnym świecie otacza nas nie tylko światło słoneczne, ale także światło emitowane z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, w których szczególną rolę odgrywa światło niebieskie.

Dopiero niedawno odkryto, jak wiele mechanizmów fizjologicznych zależy od obecności światła niebieskiego w ludzkim życiu. Wpływa zarówno pozytywnie jak i negatywnie na ludzkie zdrowie. Światło niebieskie jest nam niezbędne, ponieważ pozwala rozróżnić barwy, wywołać zmianę wielkości źrenicy czy też synchronizować dobowy rytm biologiczny. Wpływa nawet w większym zakresie, ponieważ reguluje możliwości poznawcze i pamięciowe, poprawia nastrój i pozwala podnieść aktywność motoryczną. Istnieje jednak druga strona medalu, ponieważ ma też negatywny wpływ na ludzie oko. Niebezpieczeństwo związane ze światłem niebieskim dotyczy głównie siatkówki oka, ponieważ w przeciwieństwie do innych fal świetlnych nie jest absorbowana przez wierzchnie warstwy oka tak jak ma to miejsce w przypadku części światła UV.

Każdemu z nas zdarza się wrócić po pracy lub szkole i spędzić wieczór przed telewizorem lub tabletem /laptopem. Jest to świetny sposób na rozluźnienie po ciężkim wielogodzinnym dniu spędzonym nierzadko na intensywnej pracy. Problem w tym, że światło niebieskie emitowane przed snem może doprowadzić do zmian w naszym naturalnym zegarze biologicznym, co w konsekwencji może doprowadzić do bezsenności a nawet zaburzeń w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Wynika to z wpływu światła niebieskiego na wydzielanie melatoniny odpowiedzialnej za przygotowanie organizmu do snu.
Najlepszym sposobem na zabezpieczenie naszego organizmu jest zmniejszenie czasu spędzanego przed urządzeniami elektronicznymi. Dla wielu osób jest to jednak niemożliwe ze względu chociażby na charakter pracy. Zatem jakie są inne możliwości?

1.    Okulary z powłokami ograniczającymi dopływ światła niebieskiego
Obecnie na rynku mamy dostępne soczewki okularowe z powłokami zaprojektowanymi w celu odbicia lub ograniczenia nadmiaru światła niebieskiego. Są to soczewki z charakterystycznym niebieskim refleksem. Powłoki te działają jak filtr, który odcina szkodliwe porcje światła niebieskiego a przepuszcza te bezpieczne, niezbędne do codziennego funkcjonowania. Tego typu okulary pozwalają na bezpieczniejszą pracę przed monitorami, jednocześnie wpływając pozytywnie na komfort pracy.

2.    Redukcja odblasku monitora
Spróbuj zmniejszyć jasność ekranu telewizora lub laptopa w ustawieniach urządzenia, każdy procent spadku jasności ekranu przekłada się na mniejszą ilość światła niebieskiego. Rozważ także zmianę tła ekranu z białego na szary.

3.    Im dalej tym lepiej
Staraj się zachowywać jak największy dystans od monitora lub telewizora, im dalej tym Twoje oczy będą mniej narażone na intensywny wysiłek.

4.    20-20-20
Pamiętaj o złotej zasadzie, na każde 20min pracy z bliska zrób sobie 20 sekundową przerwę i spójrz 20 stóp w dal (6metrów). Poprawę samopoczucia odczujesz już po pierwszym dniu.

5.    Mrugaj częściej
Choć może wydawać się, że mrugamy zawsze tyle samo to jednak wyniki najnowszych badań jednoznacznie potwierdzają, że podczas pracy przed monitorem mrugamy średnio 5x rzadziej niż ma to miejsce podczas np. obserwacji obiektów z daleka. Rzadsze mruganie ma z kolei wpływ na szybsze wysuszenie powierzchni oczu i większe zmęczenie.

Pamiętaj, tylko Ty możesz właściwe zadbać o swój wzrok i od Ciebie zależy ile niebezpiecznego światła niebieskiego każdego dnia będzie docierać do Twojego oka.

Chroń swój wzrok. Zapraszamy do naszych salonów, gdzie oczekuje na Ciebie atrakcyjna oferta okularów z soczewkami chroniącymi oko przed działaniem światła niebieskiego! Zwiększysz komfort pracy i zadbasz o wzrok!

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz