Blog

Terapia kolorami na co dzień

Od dawna wiadomo że kolory odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Wpływają one na nasz nastrój, czy chęć do pracy. Psycholodzy stwierdzili że błękit łagodzi ból, natomiast kolor czerwony i jego pochodne służą do pobudzania naszego organizmu, dlatego też najczęstrzym kolorem w miejscu pracy jest o barwie jaskrawej. Od kolorów użytych w sypialni często też zależy jakość naszego snu. W miejscu gdzie śpimy nie mogą być użyte jasne odcienie, takie jak czerwień, róż, czy pomarańcz. Sypialnia powinna się odznaczać spokojem i harmonią a barwa powinna być uspokajająca dla oczu jak i organizmu.

Najczęściej polecanym kolorem jest jasny brąz, bądź zielony. Te dwa mają w swoich właściwościach uspokojenie człowieka, przywrócenie mu harmonii i towarzyszenie podczas snu tak jak w normalnym, realnym życiu. Koloterapia pomaga również przy zmianie pogody, czy pory roku. Zmiana barw idealnie pomoże nam poradzić sobie z zimową czy jesienną depresją jak i letnie upały. Oczywiście nie trzeba co chwilę przemalowywać pokoju. Koloterapia zawiera w sobie również wykorzystanie światła w naszym życiu. Więc jeśli tylko nie chce nam się zimą czy jesienią wstawać rano, bo widzimy że za oknem jeszcze ciemno, problem powinno rozwiązać kilka żarówek które pobudzą szyszynkę i dadzą jej znać że dzień już się zaczął. W ciągu dnia jeśli przebywamy w ciemnym pomieszczeniu warto go rozjaśnić jakimiś dodatkami w kremowych i żółtych barwach, będzie to dodawało organizmowi więcej energii do przeżycia dnia. Natomiast w gorące letnie dni warto postawić na trochę zimniejsze odcienie takie jak błękit, ciemna, głęboka zieleń czy granat.

Na codzień ważny jest również kolor ubrań w których chodzimy, wpływa on na nasz nastrój. Unikajmy ciemnych i mrocznych barw a obtaczajmy się tymi ciepłymi i jaskrawymi. Najbardziej polecanymi są odpowiednio: czerwień, róż i pomarańcz. Wszystkie te odcienie dodaja naszemu organizmowi więcej energii do działania, czy też zachęcają do kontaktów towarzyskich. Innymi polecanymi są barwy kojarzące się nam z odpowiedznimi rzeczami jak np. niebieski- niebo, zieleń- spokojne lasy, zółć- slończe. Oczywiście nie należy rezygnować całkowicie z innych kolorów takich jak czerń czy szarość, co jedynie je ograniczyć, ponieważ wpływ barw jest istotna w naszym życiu. Dlatego też zwracajmy uwagę na barwy znajdujące się wokół nas i naszego życia

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz