Blog

Wakacje kredytowe – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Problem ze spłatą rat kredytu może spotkać każdego z nas, zwłaszcza gdy w grę wchodzą zobowiązania długoterminowe. Wpływ na to może mieć nagła utrata pracy, choroba i inne czynniki, na które po prostu nie mamy w danym momencie wpływu. Nie ważne jednak z jakiego powodu nie radzisz sobie ze spłatą rat – kluczowe jest natychmiastowe działanie. Rozwiązaniem tego problemu mogą być wakacje kredytowe, na które decyduje się coraz większa liczba naszych rodaków. Zobacz, czym one są i kto może z nich skorzystać.

Wakacje kredytowe – na czym polegają?

Czym są wakacje kredytowe? To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba, która po raz pierwszy spotkała się z tym pojęciem. Wakacje kredytowe to okres, na który bank odracza kredytobiorcy spłatę rat kredytu – zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej lub tylko jednej z nich. W praktyce oznacza to, że przez jakiś czas jesteś zwolniony z obowiązku spłacania kredytu i możesz odetchnąć od rat. Decydując się na tego typu rozwiązanie, nie ryzykujesz opóźnieniami w spłatach rat, które później mogą przerodzić się w poważny problem. Podczas wakacji kredytowych bank nie wszczyna egzekucji komorniczej, nie wysyła ponagleń do zapłaty oraz nie karze kredytobiorcy odsetkami. W skrócie nie stajesz się dłużnikiem, a jedynie na jakiś czas Twoje zobowiązanie jest „zawieszone”. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać zarówno osoby posiadające kredyt gotówkowy, jak i hipoteczny.

Wakacje kredytowe – warunki przyznawania

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, na samym początku należy oczywiście złożyć o nie wniosek w banku, w którym masz aktywny kredyt. To czy zostaną Ci one przyznane, zależy od instytucji, w której się o nie ubiegasz. Każda decyzja jest podejmowana indywidualnie po wcześniejszym przeanalizowaniu sytuacji finansowej kredytobiorcy. Duże szanse na pozytywną decyzję mają osoby, które:

– do tej pory spłacały swój kredyt regularnie,
– dobrze umotywują swój wniosek,
– mają dobrą historię kredytową.

Dobre uzasadnienie wniosku to tak naprawdę klucz do sukcesu i to właśnie dzięki niemu możemy uzyskać pozytywną decyzję w stosunkowo szybkim czasie. Warto dołączyć do niego dokumenty, które będą potwierdzeniem tez zawartych we wniosku. Udzielenie wakacji kredytowych zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami Warto jednak pamiętać o tym, że pominięte raty kredytu nie znikają, a kredytobiorca dalej musi je spłacić tylko w innym terminie. Wakacje kredytowe mogą także zwiększyć całkowity koszt naszego kredytu przez odsetki, które się z tym wiążą. Zanim więc zdecydujesz się na takie rozwiązanie, powinieneś dokładnie zapoznać się z tym, czy wakacje kredytowe https://habzafinanse.com.pl/czym-sa-wakacje-kredytowe-i-czy-warto-je-brac/ Ci się opłacą.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz