Blog,Ciekawostki,Zdrowie i uroda

Walka z uzależnieniem – jak wykonać pierwszy krok?

Jak pokazują liczne raporty i badania, problem związany z uzależnieniami jest w naszym kraju niezwykle palący. Wciąż przybywa osób z poważnymi problemami. Niestety, często zostają one same, pozostawione bez pomocy. Dzieje się tak dlatego, że to od nich w dużej mierze zależy to, czy będą w stanie wyjść z nałogu czy może w nim pozostaną.

To do nich należy pierwszy krok, który zazwyczaj jest tym najtrudniejszym. Bez względu na specyfikę uzależnienia. Wszystko dlatego, że polega on na przyznaniu, że problem istnieje. Że jest się osobą uzależnioną. Fakt ten jest bardzo często wypychany ze świadomości. Ludzie z problemami nie chcą dać wyraz swojej słabości, nie godzą się z tym, że ta sprawa dotyczy właśnie ich. Mimo że wciąż czytają o podobnych przypadkach w prasie, dowiadują się z relacji znajomych, uważają, że akurat to ich nie dotyczy.

Co jednak istotne, dopiero świadomość własnych chorób umożliwia skutecznie leczenie uzależnień. Warszawa, podobnie jak inne duże miasta, zapewnia łatwy dostęp do uznanych terapeutów. Trzeba tylko chcieć ich znaleźć.

Rozpoczęcie terapii – jaka jest rola rodziny?

Nałóg dotyka oczywiście nie tylko osobę uzależnioną, ale również jej najbliższych. To właśnie rodzina często najbardziej. Mąż, żona, dzieci stają się współuzależnionymi, ponieważ problem ten w znaczący sposób wpływ na ich życie. Często wręcz wywraca do góry nogami.

Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby nie zamiatać sprawy pod dywan. Określenia typu „jakoś to będzie”, „może samo minie” najczęściej nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Uzależnienie nie mija samo. To choroba, którą trzeba leczyć. Nie można udawać, że jej nie ma, bo doprowadzi do tragicznego końca.

Mając to na uwadze, rodzina jest w tym wszystkim bardzo ważna. Z jednej strony musi stawić czoła problemowi, a z drugiej nie powinna odwracać się od chorej osoby. W takiej sytuacji jego stan może się bowiem tylko pogłębić.

Pierwszy krok pozwoli wykonać drugi, który związany będzie z wizytą u specjalisty. Przygotuje on diagnozę, a następnie ustali plan i cel terapii. Co jednak najważniejsze, przekaże kluczowe informacje na temat samej choroby, a także sposobów walki z nią. Terapia skupi się na dalszym uświadamianiu i kontrolowaniu emocji. Wszystko to przekłada się na efektywne leczenie uzależnień. Warszawa jest miastem, w którym nietrudno o znalezienie odpowiedniego terapeuty. Zawsze warto jednak upewnić się, jak pracują i czy rzeczywiście są w stanie pomóc w tej jakże trudnej sytuacji.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz