darmowe przyjemności
Blog

Własny kąt – wynająć czy kupić?

Wielu młodych ludzi, którzy stoją na początku samodzielnej drogi życiowej zastanawiają się co jest dla nich najlepsze. Szukają różnych możliwości i rozwiązań, które byłyby nie tylko wygodne, ale i najprostsze. Naturalną koleją rzeczy jest, że w życiu każdego młodego człowieka przychodzi ten moment kiedy postanawia opuścić dom rodzinny.

Wynająć czy kupić mieszkanie?

Wiąże się to nie tylko z faktem usamodzielnienia, ale potrzebą odcięcia pępowiny od rodziców. Niemniej jednak ciężko jest podjąć decyzję, którą opcję wybrać – wynająć czy kupić mieszkanie. Nie każdy na start dostaje mieszkanie, ponieważ jak ogólnie wiadomo nie każdych rodziców stać na to, aby zafundować dziecku taką przyjemność. Niemniej jednak rodzice służą pomocą w każdej chwili. Mimo wszystko bez względu na wsparcie warto wiedzieć, że zakup mieszkania może być prostszy dzięki kredytowi hipotecznemu. Wzięcie kredytu co prawda wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, ale mając stałe zatrudnienie i chęć posiadania swojego własnego mieszkania, warto podjąć ten krok ku samodzielności.

Zalety posiadania własnego mieszkania

Mieszkanie własnościowe wiąże się z wieloma plusami i zaletami. Przede wszystkim możemy w nim urządzić się w sposób taki jaki pragniemy. Wynajęte mieszkanie zazwyczaj musi być utrzymywane ciągle w tym samym stanie. Każda mała dziurka w ścianie musi być konsultowana z właścicielem mieszkania. Oczywiście, zgodzę się, że właściciele bywają różni i nie wszyscy są aż tak roszczeniowi. Niemniej jednak to do właściciela mieszkania należy ostatnie słowo w kwestii aranżacji wnętrz. Czasem zdarza się, że już w młodym wieku oczekujemy od życia więcej, niż dotychczas i myślimy o życiu w perspektywie dłuższej, niż tylko dziś. Dlatego właśnie uważam, że zakup mieszkania nie jest złym pomysłem. Wręcz przeciwnie jest to sposób na podjęcie samodzielności w sposób dojrzały. Przy kredycie hipotecznym można dopasować spłacaną ratę do możliwości pożyczkobiorcy. Bank dokładnie sprawdza czy jesteśmy zdolni do spłaty zobowiązania. W przeciwnym razie kredyt nie będzie nam udzielony. Zarazem jest to sygnał dla nas czy możemy zacząć marzyć o własnym mieszkaniu czy też nie.

Niemniej jednak bez względu na to czy zdecydujemy się na zakup sami czy zakupu dokonają rodzice, warto wejść w dorosłość z pewnym zapleczem. Bezpieczeństwo i komfort może zapewnić mieszkanie, które jest także pewnego rodzaju zabezpieczeniem finansowym na wypadek gdyby cokolwiek się wydarzyło. Opłaty są porównywalnie podobne. Zarówno w obu przypadkach. Chociażby z tego powodu warto spłacać swój kredyt, niż czyjś poprzez kwotę za wynajem.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz