Rozwój osobisty

Jak poprawić swoją produktywność – 6 dobrych nawyków

Zaraz to zrobię. Każdy z nas doskonale zna to zdanie prawda? To jedna z wielu wymówek, które serwujemy sobie i innym, aby nie musieć czegoś robić. Często brakuje nam motywacji i chęci do produktywnej pracy. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby to zmienić i stać się mistrzem w produktywnym wykorzystywaniu czasu.

Sposoby na zwiększenie produktywności – w pracy i nie tylko

Produktywność jest nam potrzebna nie tylko w miejscu pracy, ale także w domu, podczas wykonywania codziennych czynności. Codziennie mamy do zrobienia kilkanaście zadań, które wymagają od nas pełnego skupienia i wydajności. To nic dziwnego, że w pewnym momencie po prostu się “przepalamy” i mamy jedynie ochotę położyć się na kanapie. Odkładanie zadań i rozproszenie przy pracy mogą jednak przynieść negatywne skutki i warto trochę powalczyć o swoją produktywność. Jak to zrobić?

Polub planowanie

Jeszcze do niedawna nie byłam zwolenniczką planowania każdego mojego działania w pracy i poza nią. Uważałam, że nie jest mi to potrzebne, aby efektywnie wykonać jakieś zadanie. Planowanie raczej nie należało do moich nawyków. Niestety nie było to dobre nastawienie i wiele zadań po prostu odwlekałam w czasie albo w ogóle ich nie realizowałam, bo nie były osadzone w konkretnym terminie. Prawda jest taka, że mało kto ma na tyle samozaparcia i motywacji, że od razu wykona zadania, które nie ma określonego terminu. Nie czujemy wtedy takiego zobowiązania i “ciśnienia”, że musimy coś zrobić. Wydaje się nam również, że w sumie nic nie stanie, jeśli odłożymy jakąś rzecz na wieczne niezrobienie.

Jeśli chcesz, aby Twoja praca i nawet zwykłe, codzienne czynności były bardziej produktywne, to po prostu je planuj. Uwierz, że wiele to zmieni i pomoże Ci zrobić więcej rzeczy w krótszym czasie. Planować możesz cały miesiąc z góry, tydzień, a nawet dzień. Ustal sobie cele, które masz zamiar zrealizować w danym czasie i po prostu trzymaj się tych ustaleń. Nie zawsze dotrzymasz wszystkich terminów, ale przynajmniej będziesz mieć z tyłu głowy to, że musisz zrobić jakieś zadanie, bo jest ono zaplanowane. W planowaniu mogą Ci pomóc różnego rodzaju kalendarze, planery, aplikacje na smartfona i komputer. Przetestuj kilka możliwości i zobacz, gdzie planuje Ci się najlepiej.

jak zwiększyć produktywność

Określaj priorytety

Skoro już wiesz, jak ważne jest planowanie, to warto także wspomnieć o ustalaniu priorytetów. Jeśli połączysz ze sobą te dwa elementy, to masz praktycznie w kieszeni podniesienie swojej produktywności. Każdemu swojemu zadaniu przypisz jakiś priorytet i wykonuj je w kolejności od najważniejszego do tego, które niekoniecznie musi być wykonane od razu. Jeśli skupisz się na rzeczach, które mogą Ci przynieść najlepsze rezultaty, to bardzo szybko zobaczysz efekty swojej pracy. Będzie to bardzo motywujące i nie będziesz mieć poczucia, że tracisz swój czas. Tak naprawdę każdego dnia stoimy przed masą wyborów. Zawsze staraj się wybierać te rzeczy, które są dobre dla Ciebie i są też w stanie przynieść zadowalające rezultaty np. dla całego zespołu w pracy.

Bądź pozytywny

Dobra atmosfera w domu i pracy działa uskrzydlająco i sprawia, że o wiele chętniej i lepiej wykonujemy zadania, które zostały nam powierzone. Staraj się więc zawsze być pozytywnie nastawionym do innych i dbaj o dobre relacje z ludźmi, z którymi pracujesz. Ułatwia to komunikację i sprawia, że zadania zostają wykonane efektywniej – szczególnie, jeśli zrealizowanie jakiegoś projektu wymaga udziału kilku osób.

Dobre nastawienie powinieneś mieć również do porażek, które każdego mogą spotkać w trakcie wykonywania zadań. Staraj się nie smucić za długo błędami i rzeczami, które Ci nie wyszły. Wyciągnij z tego lekcje i po prostu następnym razem staraj się zrobić to inaczej. Dołowanie się potknięciami nic nie zmieni, dużo zmieni za to dalsze działanie.

produktywność

Znajdź rutynę

Nawyki i rutyna są bardzo ważną częścią produktywności. Jeśli będziemy coś powtarzać codziennie przez kilka tygodni, to w końcu wejdzie nam to w nawyk i stanie się naturalną częścią naszego życia. Warto to wykorzystać i złe nawyki zastąpić tymi dobrymi, które wnoszą coś pozytywnego do naszej codzienności.

Jeśli będziemy konsekwentni w swoich działaniach, to po jakimś czasie zobaczymy efekty swojej pracy. Jest tak np. z blogowaniem. Jeśli będziesz regularnie dostarczać treści na swoją stronę, to stale będziesz zdobywać nowych czytelników i zajmować coraz wyższe pozycje w wyszukiwarce. Jeśli będziesz to robić jedynie co jakiś czas, to o wiele dłużej będziesz czekać na efekty swoich działań. Posiadanie swojej rutyny i regularne działanie zwiększają Twoje szanse na osiągnięcie zamierzonych celów.

Zaplanuj swój poranek

Wszyscy doskonale wiemy, że poranki są ciężkie – szczególnie gdy musimy wstać bardzo wcześnie, a jesteśmy nocnymi markami. Jednak to właśnie od poranka w dużej mierze zależy to, jakie będziesz mieć nastawienie przez cały dzień więc warto postarać się o to, aby był on czymś przyjemnym.

Zamiast wstawać na ostatnią chwilę i w pośpiechu wybiegać do pracy postaraj się wstać nieco wcześniej. Możesz wtedy w spokoju zjeść śniadanie, zrobić mały trening, wypić kawę lub herbatę, poczytać lub pomedytować. Jeśli już od samego rana nastroisz się pozytywnie, to reszta dnia powinna minąć Ci o wiele przyjemniej.

jak zwiększyć produktywność

Daj sobie odpocząć

Nikt z nas nie jest robotem, który jest w stanie pracować 24 h bez przerwy. Każdy z nas za to potrzebuje odpoczynku i regeneracji sił. Dzięki temu, jesteśmy w stanie pracować wydajniej i po prostu robimy to z większą przyjemnością. Musisz dbać nie tylko o planowanie, regularność i realizowanie celów – najważniejsze jest Twoje samopoczucie i zdrowie. W końcu to właśnie dobre nastawienie i dobre samopoczucie ułatwiają pracę. Pozwól sobie na chwilę odpoczynku co jakiś czas. Jeśli będziesz bez przerwy pracować, to szybko się tym zmęczysz i praca zacznie Ci iść opornie. Zadbaj też o swoje zdrowie i nie lekceważ tego, jakie sygnały daje Ci Twoje ciało. Stan Twojego zdrowia i niewysypianie się mogą mieć duży wpływ na Twoją produktywność. Jeśli o siebie zadbasz, to będziesz mieć o wiele więcej siły i energii, aby stale stawiać czoła nowym wyzwaniom.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz