Rozwój osobisty

Jak znaleźć hobby – 4 sposoby na znalezienie swojej pasji

Posiadanie hobby to nie tylko sposób na to, aby zawsze mieć co robić. To także sposób na odstresowanie się po pracy i wyrażenie siebie. Uważam, że każdy człowiek powinien posiadać choć jedno hobby, które będzie dla niego odskocznią od obowiązków i pozwoli mu się “rozerwać” po godzinach. Niektórzy już w młodym wieku znajdują swoje pasje i wiedzą, jakie jest ich hobby. Niektórzy niestety muszą trochę poszukać i znalezienie tego, co sprawia im radość trochę im zajmie. Właśnie tej drugiej grupie osób dedykuje dzisiejszy wpis. Zobacz kilka sposobów na to, jak znaleźć hobby.

Jak znaleźć sobie hobby – moja historia

Znalezienie hobby wcale nie jest takie łatwe. A przynajmniej nie było takie dla mnie. Zawsze podziwiałam ludzi, którzy już od najmłodszych lat wiedzieli, jakie jest ich hobby i całkowicie potrafili oddać się jakiemuś zajęciu. Jednocześnie zawsze twierdziłam, że hobby to bardzo ważna sprawa i każdy powinien je mieć. Ale wiecie co? Niestety nie każdy znajdzie je od razu. Niektórzy (tak jak ja) będą musieli trochę go poszukać i najprawdopodobniej znajdzie się ono w najmniej oczekiwanym momencie.

Kiedyś, aby w końcu pozbyć się frustracji spowodowanej brakiem swojego własnego hobby, zaczęłam próbować różnych rzeczy. Zaczęło się od rysowania. Zawsze to lubiłam (przynajmniej tak mi się wtedy wydawało) więc stwierdziłam, że to świetny pomysł a dodatkowo mogę połączyć hobby ze szkołą, bo akurat byłam na etapie, w którym wybierałam szkołę średnią. Wybór padł na jedno z Liceów Plastycznych. Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy okazało się, że po roku jednak znienawidziłam rysowanie a przede mną były jeszcze 3 lata nauki w tej szkole. Mój błąd. Rzuciłam się na głęboką wodę, a ołówków i pędzli nie ruszam do dziś, bo praktycznie całe trzy lata tworzyłam, bo musiałam. Lekcja, jaką z tego wyniosłam? Nie rób czegoś na siłę, bo nawet dobrze zapowiadające się hobby może stać się Twoim koszmarem.

Po tej sytuacji dalej nie miałam żadnego hobby, a moja frustracja rosła. Też chciałam należeć do grona szczęśliwców, którzy mają hobby i co więcej, zmieniają je w prace i na nim zarabiają. Nie miałam konkretnego planu, ale wiedziałam co chce osiągnąć – chciałam odnaleźć pasję.

Ostatni rok liceum minął mi pod znakiem próbowania różnych rzeczy. Od szycia i czytania książek po próbowanie zaprzyjaźnienia się z ćwiczeniami, bo w końcu zdrowy tryb życia też może być pasją. Pewnie nie zdziwisz się jak powiem Ci, że nic z tego nie było, prawda? A wiesz czemu? Bo byłam zbyt sfrustrowana i nastawiona na znalezienie pasji za wszelką cenę, nie zadając sobie przy tym najważniejszego pytania. Brzmi ono “Co mi tak naprawdę wychodzi i co lubię robić?”. Te z pozoru proste pytanie ma jednak swój haczyk. Musisz znaleźć w sobie dobre cechy. Niestety nie każdy potrafi myśleć o sobie w superlatywach. Ciężko jest czasem odnaleźć swoje dobre strony i się do nich przyznać.

Stwierdziłam, że kiedyś lubiłam pisać i w sumie zawsze całkiem dobrze mi to wychodziło, bo jestem kreatywna. Zaczęłam ćwiczyć swoje “lekkie pióro” i krótko po tym znalazłam swoją pierwszą pracę, która jest związana z pisaniem. Mogę oficjalnie powiedzieć, że niedawno dołączyłam do grona osób, które zarabiają na swoich zainteresowaniach i pasji. I wiesz co? To wspaniałe uczucie i polecam je każdemu!

Sposoby na to jak znaleźć sobie hobby

Jeśli masz taki problem, jak ja, że lubisz wszystko po trochu i interesuje Cię wiele rzeczy naraz, ale ciężko Ci odpowiedzieć na pytanie jakie jest Twoje hobby, to jest na to kilka sposobów.

Zapytaj google

Nie bez powodu mówi się na tę wyszukiwarkę “wujek google”. Nie ważne, jaki masz problem i nad czym się zastanawiasz, wystarczy wpisać frazę w wyszukiwarkę, a rozwiąże ona wszystkie Twoje problemy. Oczywiście podchodźcie do tego z dystansem, ale internet to naprawdę kopalnia wiedzy, inspiracji i pomysłów. Dlaczego więc nie wykorzystać by go do znalezienia hobby? W internecie znajduję się wiele list i spisów hobby, w których można znaleźć setki zajęć, które można wykonywać dla przyjemności. Możesz się z nimi zapoznać i testować, które zajęcie podoba Ci się najbardziej. Szukanie i sprawdzanie możliwości może Ci trochę zająć, ale nie zniechęcaj się po pierwszej porażce. Czasem trzeba trochę poszukać, aby znaleźć zajęcie, które naprawdę będzie się nam podobać.

Znajdź towarzysza do hobby

Hobby nie musi być zajęciem, które wykonujesz samodzielnie. Możesz poprosić swoich znajomych i rodzinę, aby do Ciebie dołączyli. Nie tylko zyskasz większą motywację w chwilach, gdy stracisz ochotę na kontynuowanie hobby, ale także miło spędzisz czas w gronie najbliższych. Możecie np. grać razem w piłkę, biegać lub uprawiać jakiś inny sport. Dobrze jest podzielić się z kimś swoim hobby, bo nie będziesz czuć się osamotniony w swoich zainteresowaniach. Dodatkowo połączysz przyjemne z pożytecznym, czyli poświęcisz czas bliskim i rozwiniesz swoje zainteresowania.

Zastanów się co sprawia Ci przyjemność

Hobby ma być przede wszystkim przyjemnością i sposobem na miłe spędzanie czasu. Jeśli robisz coś na siłę, nie możesz nazwać tego swoim hobby. Właśnie dlatego, zanim jeszcze postanowisz wykonywać jakieś zajęcie zastanów się, czy będzie Ci one sprawiać przyjemność. Pomyśl, co najbardziej lubisz robić w wolnym czasie. Może lubisz spędzać czas w domu a może wręcz przeciwnie, na świeżym powietrzu? Dopasuj swoje hobby do tego, co lubisz robić. Dzięki temu będzie Ci ono sprawiało przyjemność, a przecież o to właśnie w tym chodzi.

Postaw na rozwój

Najlepsze hobby to takie, które nie tylko sprawia Ci przyjemność, ale także rozwija Twoje umiejętności i osobowość. Postaw na angażujące zajęcia, które nauczą Cię czegoś nowego i oderwą od takich prostych zajęć jak oglądanie telewizji czy przeglądanie facebooka. Jeśli czujesz, że poprzez wykonywanie jakiegoś zajęcia poszerzasz swoją wiedzę, dbasz o ciało i umysł, a także rozwijasz swoje umiejętności to znak, że masz dobre zainteresowania. Po jakimś czasie regularnego spędzania czasu nad swoim hobby możesz zmienić zainteresowania w sposób na zarobek. Kto nie chciałby, aby jego pasja była równocześnie jego pracą prawda?

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz