zespół rozrostu bakteryjnego
Blog

Zespół rozrostu bakteryjnego – objawy, rozpoznanie, terapia

Zespół rozrostu bakteryjnego, nazywany również dysbakteriozą górnego odcinka przewodu pokarmowego lub w skrócie SIBO (od angielskiego small intestinal bacterial overgrowth) to patologiczny stan, w którym dochodzi do zwiększonej liczby bakterii w jelicie cienkim. Objawy to m.in. nawracające wzdęcia, bóle głowy czy stawów. Rozpoznajesz je u siebie? Dowiedz się, gdzie zgłosić się po pomoc.

Zespół rozrostu bakteryjnego – przyczyny

Zespół rozrostu bakteryjnego oznacza anormalną, zaburzoną ilość mikroorganizmów w jelicie cienkim. Istnieją dwa rodzaje tej patologii:

 1. Ilościowa zmiana flory bakteryjnej – wówczas naturalnie występujące w jelicie bakterie zwiększają swoją liczebność do patologicznych ilości,
 2. Jakościowa zmiana flory bakteryjnej – mówimy o niej, gdy w obrębie jelita bytują bakterie nieodpowiednie dla górnego odcinka przewodu pokarmowego, np. takie, które zazwyczaj zasiedlają jelito grube.

W obu przypadkach skutecznym sposobem na wykrycie zespołu rozrostu bakteryjnego są testy wodorowe.

Do SIBO może dojść z powodu uszkodzenia wędrującego kompleksu mioelektrycznego (MMC). Jest to tzw. miotła jelitowa, która odpowiada za oczyszczenie jelita z nadmiaru bakterii, substancji toksycznych i resztek pokarmowych.

Inną przyczyną zespołu rozrostu bakteryjnego może być za niska kwasowość żołądka. Fizjologicznie kwaśne pH, jakie w prawidłowych warunkach panuje w żołądku, hamuje bowiem rozrost bakterii.

SIBO może być również wywołane przez zmiany anatomiczne przewodu pokarmowego. Dolegliwość ta jest także często obserwowana u osób w podeszłym wieku, których motoryka jelit jest znacznie obniżona przez naturalne proces degeneracyjne (starzeniowe) organizmu. Dodatkowym czynnikiem ryzyka jest współwystępowanie cukrzycy bądź niedoczynności tarczycy.

Objawy w zespole rozrostu bakteryjnego

Powodem do wizyty u specjalisty gastroenterologa powinny być takie objawy zespołu rozrostu bakteryjnego, jak:

 • wzdęcia i gazy,
 • nudności lub wymioty,
 • biegunki lub zaparcia,
 • powracające bóle głowy,
 • stan ciągłego zmęczenia,
 • bóle stawów,
 • spadek masy ciała,
 • zaburzenia nastroju,
 • trądzik,
 • zaburzenie wchłaniania witaminy B12, A i D.

Zespół rozrostu bakteryjnego – leczenie

W skutecznym leczeniu zespołu rozrostu bakteryjnego niezbędne jest profesjonalne wsparcie żywieniowe. SIBO często bowiem towarzyszy utrata masy ciała oraz niedobór witamin i minerałów, a w dodatku przyczyny występowania choroby są dietozależne. Najczęściej specjalista dietetyk zaleca żywienie typu FOODMAP (wykluczająca fruktozę i laktozę) lub GAPS (opartej na produktach niskoprzetworzonych oraz naturalnie prebiotycznych).

Szukając specjalistycznej pomocy, warto zatem udać się do lekarza, który zajmuje się zarówno terapią chorób wewnętrznych, jak i dietetyką. Wymagania te spełnia dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik – adiunkt na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, utytułowany dietetyk oraz gastroenterolog. Już dziś zgłoś się na wizytę i podaruj sobie codzienność wolną od przykrych dolegliwości.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz