Ciekawostki

Moda męska – jak dobrać koloru muchy do garnituru

Garnitur i muszka

Mucha ma oczywistą przewagę nad krawatem, mężczyzna nie musi się martwić, że jej koniec wyląduje w talerzu czy filiżance. Jest jednak bardzo podstępnym dodatkiem, nieumiejętnie dobrana może zrujnować całą stylizację. Muchy wykonywane są z wielu materiałów od jedwabiu po jeans. Pasują do wszystkich koszul niezależnie od modelu kołnierzyka. Ograniczeń w doborze koloru muchy do garnituru jest niewiele, najważniejszym z nich jest nasze poczucie komfortu. Mucha przeszła modową rewolucję, stając się dodatkiem dla każdego, kto bezbłędnie odpowie sobie na pytanie – jak dobrać kolor muchy do garnituru?

Dobór muszki, czy to skomplikowane?

Na myśl o muszce w głowie kłębi się chmara myśli – jak dobrać kolor muchy do garnituru, o jakim kroju powinna być. Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Moda męska jest bardzo zróżnicowana. Możemy wybierać swoje dodatki spośród niezliczonej liczby możliwości. Jak pisał Warren St. John z The New York Times – muszka sugeruje intelektualizm. Muszki mają różne kroje, najpopularniejszy nosił James Bond (rozmiar 2,5 cala), ale także różne kolory. Po udanym zakupie garnituru pojawia się pytanie – krawat czy muszka? Kiedy już zdecydujemy się na to drugie, pada kolejne, kluczowe, choć wspomniane wcześniej pytanie – jak dobrać kolor muchy do garnituru?

Dobór koloru muszki do garnituru

Czym tak właściwie należy się kierować w wyborze odpowiedniego koloru muszki do garnituru? Mężczyzna będzie wyglądał nienagannie tylko, gdy idealnie dobierze swoje dodatki. Sklepy oferują szeroki asortyment, możliwości jest wiele, od klasycznych kolorów po te najbardziej zwariowane. Jakie są więc zasady prawidłowego doboru koloru muszki do garnituru? Na szczęście jest ich niewiele.

Po pierwsze nasz wybór powinien zależeć od okazji. Na spotkania biznesowe i bardziej formalne okazje warto wybrać jednolity kolor muchy. Nie powinna ona odwracać uwagi, a jedynie podkreślić elegancki wygląd. Jeżeli jednak wybierasz się na spotkanie ze znajomymi albo inną nieformalną okazję, śmiało możesz wybrać muchę o bardziej szalony wzorze i kolorze. Podkreślą one twój indywidualny styl i wyczucie mody.

Po drugie są dwa kolory zarezerwowane tylko do określonego ubioru. Gdy myślimy o kupnie czarnej muszki, musimy pamiętać, że jest ona odpowiednia wyłącznie dla smokingu. Natomiast biały kolor muszki, powinien kojarzyć się tylko z frakiem.

Jak dobrać kolor muchy do garnituru?

Łatwo można zaprezentować to na konkretnym przykładzie. Posłużmy się modnym w ostatnim czasie granatowym garniturem. Bezpiecznym połączeniem w takiej sytuacji jest biała koszula i granatowa mucha, posiadająca jakiś wzór. Może to być na przykład haft, także taki pochodzący z bliskiego Ci regionu bądź jakikolwiek inny wzór, który z różnych powodów Ci się spodobał. Jeśli szukasz czegoś odważniejszego, idealnie sprawdzi się czerwień, która współgra z granatem.

Dobry dobór koloru muchy do garnituru pozwoli stworzyć stylizację, w której mucha staje się jej częścią składową i nie odwraca uwagi. Fantazyjna mucha powinna być dobrana do osobowości właściciela, wówczas rozmówcy odbiorą ją, jako część danej osoby, a nie jako krzykliwy rozpraszacz. W żadnym wypadku nie powinna Cię przytłaczać, najlepiej byś czuł się swobodnie.

Mucha – historia i style ulubionego akcesorium współczesnego dżentelmena

Muszka to mały kawałek materiału, która dawniej symbolizowała arystokratyczne pochodzenie, ale w XX wieku stała się bardziej popularna wśród zwykłych ludzi.  W dzisiejszych czasach można ją zobaczyć niemal u każdego pana — od biznesmenów po gwiazdy rocka i nauczycieli.

Historia muszki nie jest dobrze znana. Uważa się, że po raz pierwszy założono ją w Chorwacji około 1650 roku. Armia chorwacka nosiła wówczas apaszki związane w węzeł, który później przekształcił się w muszkę.

Styl muszki zależy od osobistych preferencji i trendów w modzie. Istnieją ich trzy rodzaje: motylkowa, zawiązana i zawiązana z węzłem. Do kołnierza przypina się kokardki motylkowe. Wiązane kokardki są wiązane wokół węzła krawata, a następnie zapinane, zanim zostanie przypięte do kołnierza. Trzeci rodzaj to muszka, która ma węzeł, ale nie jest on do niczego przypinany, więc można go zdjąć i ponownie założyć w razie potrzeby. Muszka w znanej dziś formie zaczęła być używana dopiero w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Muszka vs. krawat

Muszka to alternatywa dla krawata składająca się z kawałka materiału, zwykle jedwabiu, noszonego wokół kołnierza i wiązanego na supeł, zwykle pod kołnierzykiem koszuli. Muszka bierze swoją nazwę od podobieństwa do zaokrąglonego kształtu tradycyjnego węzła używanego do wiązania sznurowadeł. Muszki są tradycyjnie noszone do formalnych koszul i garniturów. Są bardziej popularne niż proste krawaty, ponieważ tworzą ciekawy look, który zwraca uwagę na twarz. Na przykład można je łączyć z odważnymi wzorami lub kolorami, podczas gdy proste krawaty są częściej łączone z jednokolorowymi koszulami i garniturami. Muszki można również nosić swobodnie do T-shirtów lub bluzek, aby zapewnić kontrast i dodać strojowi zainteresowania.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz