dobre nawyki
Rozwój osobisty

Dobre nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia cz. 2

Ostatnio pisałam dla Was o sile nawyku i o tym jakie dobre nawyki warto wprowadzić do swojego życia. Dziś przyszedł czas na drugą część listy rzeczy, które moim zdaniem warto zmienić, aby polepszyć jakość swojego życia. Gotowi? No to zaczynamy. 🙂

Jeśli nie widzieliście pierwszej części tego wpisu to odsyłam was tutaj: Dobre nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia cz. 1

10 nawyków, które mogą zmienić Twoje życie na lepsze

  • Próbuj nowych rzeczy

Życie jest zbyt krótkie, aby cały czas zwiedzać te same miejsca, jeść te same potrawy i czytać te same książki kilka razy. Nie zamykaj się na nowe doświadczenia i staraj się odkrywać i doświadczać nowych rzeczy. Dzięki temu nigdy nie będziesz się nudził i w przyszłości będziesz miał co wspominać.

  • Nie myśl o innych źle

Zastanawiałeś się kiedyś ile czasu i energii poświęcasz na to, aby szkalować kogoś w myślach? Zamiast po raz kolejny myśleć źle o nielubianej koleżance z pracy lub obmyślać plan zemsty nad szefem, którego i tak nigdy nie zrealizujesz lepiej, zrób coś niecodziennego. Pomyśl na przykład o tym, co mógłbyś zrobić, aby poprawić Wasze relacje i już nigdy nie musieć się denerwować w myślach. Albo jeszcze lepiej, zamiast myśleć o kimś źle, postaraj się znaleźć w jego osobie jakieś zalety i rzeczy, które Was łączą. Zamiast niepotrzebnie tracić czas i humor być może uda Ci się wyprostować relacje z niektórymi osobami.

  • Uśmiechaj się

Do lustra. Do obcych. Po prostu. Mały uśmiech potrafi zmienić bardzo dużo i poprawić dzień nie jednej osobie. Nie wcale, nie wyglądasz jak wariat, uśmiechając się do obcych ludzi w autobusie. Być może nieświadomie poprawisz komuś kiepski poranek niewielkim kosztem. Coraz rzadziej się uśmiechamy. To błąd, który należy zmienić. Ten z pozoru prosty nawyk naprawdę może wiele zmienić.

  • Bądź konsekwentny

Trzymaj się zamierzonych celów i nie poddawaj się po pierwszej porażce. Ludzie, którzy są konsekwentni, częściej osiągają sukcesy i mają szansę na osiągnięcie w życiu czegoś więcej. Zapomnij więc o wymówkach i ciągłym odkładaniu czegoś na później. Zacznij działać tu i teraz a szybko zobaczysz efekty.

  • Uwieczniaj momenty

Większość osób nie ma z tym problemu i bardzo chętnie uwieczniamy momenty telefonami. Nie chodzi tu jednak o kolejne selfie w lustrze czy zdjęcie tego, co mieliśmy na obiad. Staraj się uwieczniać spotkania ze znajomymi, wyjazdy i chwile, które mają w sobie jakąś magie. Jeśli nazbierasz już trochę fotografii na karcie pamięci, to idź je wywołać i stwórz album. Może być tematyczny np. ” rok 2019″ albo ” wakacyjny wyjazd do Grecji”. Zdjęcia przeglądane na nośnikach pamięci nie mają takiego klimatu jak te, które możemy dotknąć, dokładniej się im przyjrzeć i przeczytać dedykacje, która znajduje się na odwrocie.

  • Zadbaj o siebie

Jesteśmy tak zabiegani, że często zapominamy o tym, aby zrobić dla siebie coś przyjemnego. Może to być, chociażby wizyta u fryzjera, wyjście do kina czy do kosmetyczki. Coś co sprawi Ci przyjemność i pozwoli Ci się poczuć wyjątkowo. Ustal, choć kilka godzin w tygodniu, które przeznaczysz na to, aby zadbać o swój wygląd i samopoczucie. Dobre nawyki to nie tylko rozwijanie swojej osobowości i zmiana podejścia do świata ale także zadbanie o swoje dobre samopoczucie.

  • Dbaj o relacje z bliskimi

Pielęgnuj relacje z rodziną i bliskimi Ci osobami. Każda wspólnie spędzona chwila jest bardzo cenna, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy nie będziemy mieli już okazji usłyszeć czyjegoś głosu. Nie zapominaj o tym i poza pracą i codziennymi obowiązkami znajdź, choć chwilę na rozmowę lub spotkanie z osobami, które grają ważną rolę w Twoim życiu.

  • Staraj się zrozumieć innych ludzi 

Zanim kolejny raz będziesz miał pretensję do Pani w sklepie, że nie ma jak rozmienić pieniędzy lub do pracownika poczty, że Twoja przesyłka nie dotarła, to najpierw wczuj się w sytuację tej osoby. Być może ona nie ma na to wpływu i nie usłyszała tego dnia jeszcze nic miłego? Nie ma sensu wylewać swoich frustracji na innych ludzi. Zamiast tego postaraj się, aby miło zapamiętali sytuację z Twoim udziałem.

  • Zacznij planować

Postaraj się zacząć planować swoje dni. Pozwoli Ci to wykorzystać każdą chwilę w pożyteczny sposób i przestaniesz się stresować tym, że znów czegoś zapomniałeś. Lepsza organizacja może polepszyć jakość Twojego życia pod tym względem, że przestaniesz marnować czas i zawsze będziesz go spędzał bardziej efektywnie.

  • Rozwijaj swoje pasje

Każdy człowiek powinien mieć jakąś pasję. Znajdź coś, co naprawdę lubisz robić i czujesz się w tym dobry. W wolnych chwilach robienie tego, co lubisz, pozwoli Ci się zrelaksować i oderwać od problemów dnia codziennego. Jeśli nie masz jeszcze żadnej pasji, to zacznij jej szukać. Możesz próbować różnych rzeczy. Może okaże się, że lubisz robić coś, o czym wcześniej nawet nie pomyślałeś?


Jak widzisz, wystarczy tylko kilka czasem niewielkich zmian i możesz zmienić swoje życie na lepsze. Dobre nawyki powinien mieć każdy z nas. Znajdź coś, co sprawia Ci przyjemność i jest w stanie w pozytywny sposób wpłynąć na Twoje życie i trzymaj się tego. Nawet nie poczujesz, kiedy stanie się to Twoim nawykiem.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz