dobre nawyki
Rozwój osobisty

Dobre nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia cz. 1

Każdy ma swoje nawyki. Dotyczą one różnych sfer życia i można podzielić je na dobre i złe. Siła niektórych jest tak duża, że nie wyobrażamy sobie życia bez wykonywania jakiejś czynności i tak silnie się utożsamiamy z nawykiem, że nie jesteśmy w stanie z niego zrezygnować. Istnieje kilka dobrych nawyków, które warto poznać i wprowadzić do swojego życia. Dziś przedstawię Ci pierwszą część listy tych, które ja uważam za najbardziej pożyteczne w życiu każdego człowieka. Może choć jeden Cię przekona i wprowadzisz go do swojego życia? 🙂

Siła nawyku

Nawyki, jeśli są dobre, każdego dnia mogą nas przybliżać do osiągnięcia zamierzonych celów i rozwijania swojej osobowości. Z kolei, jeśli są złe, to osłabiają naszą energię i sprawiają, że droga staje się bardziej wyboista. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zastanowić się nad tym, jakie mamy nawyki, podzielić je na te dobre i złe i starać się eliminować te niepotrzebne ze swojego życia, zamieniając je innymi.

Nawyki decydują o Twojej codzienności, o przebiegu dnia, o tym, co robisz przed pracą i o której kładziesz się spać. Są więc bardzo ważną częścią każdego z nas i nie jesteśmy w stanie wyzbyć się ich wszystkich, bo po prostu nie wiedzielibyśmy jak funkcjonować.

Możesz to wykorzystać i wprowadzać do swojego życia te nawyki, które polepszą jakość Twojego życia i sprawią, że staniesz się bogatszy. Nie o pieniądze, ale o czas i bycie lepszą wersją siebie. Wiele rzeczy robimy podświadomie i są one kierowane przez nasze nawyki. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że aby polepszyć swoje życie, wystarczy wyeliminować te złe i zastąpić je lepszymi.

10 nawyków, które mogą poprawić jakość Twojego życia

  • Wczesne wstawanie

Mówi się, że poranne wstawanie cechuje ludzi sukcesu. Czy tak naprawdę jest i czy zwykłe wstawanie rano może sprawić, że osiągniesz w życiu coś więcej? Nie wiadomo. Jednak prawdą jest to, że wiele osób, które osiągnęły sukces, przyznaje się do tego, że wstawały rano i w jakimś stopniu wpłynęło to na to, że osiągnęły zamierzone cele. Jeśli jesteś nocnym markiem, na początku może być Ci ciężko przestawić się na poranne godziny wstawania, jednak zawsze warto spróbować. Małymi krokami przyzwyczajaj się do coraz wcześniejszego wstawania, aż w końcu czymś normalnym będzie dla Ciebie wstawanie o świcie. Poranne wstawanie ma w sobie pewnego rodzaju magię. Jest to świetny czas, aby się zrelaksować i pozytywnie nastawić się na cały dzień. Możesz wtedy usiąść w ulubionym fotelu, poćwiczyć lub rozsmakowywać się w aromatycznym smaku kawy.

  • Regularne ćwiczenia

Nawet jeśli będzie to tylko 30-minutowy spacer, joga czy kilka brzuszków nie warto z tego rezygnować. Jeśli wykonujesz pracę siedzącą, to tym bardziej powinieneś zadbać o codzienną porcję ruchu, która jest zbawienna dla Twojego ciała. Ten nawyk pozwoli Ci uniknąć w przyszłości kłopotów z bólem pleców i nadwagą. Ćwiczenia to też świetny moment, aby zresetować swój mózg, odciąć się od problemów i odpocząć psychicznie po intensywnym dniu.

  • Picie wody

Jak mantra wszędzie powtarzane jest, że należy pić dużo wody. Jest to dobry nawyk, który ma duże znaczenia dla naszego organizmu. Skutki odwodnienia są nieprzyjemne i mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie i samopoczucie. Jeśli chcesz tego uniknąć, staraj się pic przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.

  • Czytanie książek

Dzięki książkom rozwijamy swój mózg, inspirujemy się i uczymy się nowych rzeczy. Staraj się wybierać pozycje, które są warte przeczytania i wniosą coś do Twojego życia. Mogą to być np. biografie ludzi sukcesu lub książki, które mimo tego, że zostały napisane setki lat temu, dalej niosą przekaz, który aktualny jest w dzisiejszych czasach. Czytanie książek to dobry nawyk, który rozwija naszą inteligencję i pobudza mózg do działania. Jeśli do tej pory podchodziłeś do książek sceptycznie czas to zmienić i poświęcić, chociaż kilka godzin w tygodniu na oddanie się jakiejś lekturze.

  • Ograniczenie telewizji i smartfona

Telewizor i telefon to prawdziwy pożeracz wolnego czasu, który nie wnosi do naszego życia nic pożytecznego. To zmora naszych czasów, która skutecznie niszczy relacje międzyludzkie, jednocześnie dając ogrom możliwości. Mimo pozytywnych stron tych przedmiotów warto ograniczyć je czasem do minimum np. podczas obiadu z bliską osobą.

  • Nie martwienie się

Każdego dnia zaprzątamy sobie głowę milionami myśli i często martwimy się na zapas. Najczęściej zupełnie niepotrzebnie, bo negatywne wizje, które opracowywaliśmy w głowie zazwyczaj nie dochodzą do skutku a jedynie zabierają naszą cenną energię i osłabiają pozytywne nastawienie. Przestań martwić się całym światem i skup się na rzeczach, które są naprawdę ważne w Twoim życiu. Analizowanie sytuacji, które już miały miejsce niczego nie zmieni. Myślenie o rzeczach, na które zupełnie nie masz wpływu również. Dlatego postaraj się choć trochę “wyluzować” i wyrzuć z głowy bezsensowne zmartwienia. Szybko zobaczysz, jak dużą ulgę potrafi to przynieść.

  • Oszczędzanie

Oszczędzanie pieniędzy to bardzo dobry nawyk, który każda osoba powinna wprowadzić do swojego życia. Dzięki niemu możemy uzbierać na upragnione rzeczy i spełnienie marzeń. Oszczędności mogą się również przydać się podczas nagłych sytuacji, w których potrzebna jest duża gotówka. Staraj się odkładać nawet drobne kwoty, których braku nie odczujesz. Po jakimś czasie możesz zebrać sporą sumę.

  • Słuchanie innych uważniej

Często jesteśmy zabiegani tak bardzo, że nie mamy nawet czasu na słuchanie tego, co mówią do nas bliscy i znajomi. Warto na chwilę się zatrzymać i posłuchać uważniej tego, co niektórzy mają nam do powiedzenia. Każdy potrzebuje czasem się wygadać i poczuć, że został wysłuchany. Dlatego daj tę możliwość swoim bliskim i stań się uważnym słuchaczem. Słuchając, można wyłapać bardzo dużo, od emocji po pragnienia. Jeśli zaczniesz przykładać większą uwagę do słuchania, być może nie będziesz mieć już problemu z tym, co kupić komuś na święta. Sam Ci to powie między wierszami. Oczywiście to najprostszy przykład na to, dlaczego warto słuchać. Istnieje bowiem wiele ważniejszych powodów, dla których warto to robić. Spróbuj już dziś, to nic nie kosztuje, a może sprawić dużą radość innym, którzy do Ciebie mówią.

  • Cieszenie się chwilą

Jest to nawyk, który łączy się z tym, aby mniej się zamartwiać niepotrzebnymi rzeczami. Doceniaj małe gesty i wydarzenia. Ciesz się tym, co dostajesz od życia w danej chwili. Dzięki temu będziesz bardziej doceniać duże rzeczy i z niecierpliwością będziesz oczekiwać ważnych chwil. Nie zamartwiaj się przeszłością, której nie możesz zmienić i nie myśl o przyszłości, która jest jeszcze daleko przed Tobą. Dzięki takiemu podejściu będziesz czerpać sto procent radości z rzeczy, które dzieją się tu i teraz.

  • Nie zostawianie niczego na później

To, co masz zrobić jutro, zrób dziś. Jest to powiedzenie znane od pokoleń, które swoją drogą ma w sobie wiele prawdy. Nie odkładaj w nieskończoność niektórych rzeczy i staraj się robić wszystko na bieżąco. Dotyczy to najprostszych rzeczy takich jak mycie naczyń po te ważniejsze jak np. pójście na studia. Zrobienie czegoś wcześniej potrafi przynieść dużą satysfakcję. Lepiej nie odkładaj wszystkiego, co się, da ponieważ kiedyś może być po prostu za późno i przegapisz szansę.


Pssst! Część druga wpisu o dobrych nawykach już na Ciebie czeka. Kliknij w link -> Dobre nawyki, które warto wprowadzić do swojego życia cz. 2

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz