Czas wolny

Jak nauczyć się języka obcego samemu?

W erze globalizacji znajomość języków obcych jest szalenie istotna nie tylko dla humanistów. Zwłaszcza język angielski stał się podstawą w komunikacji międzynarodowej, przez co jest na wielu stanowiskach pracy po prostu wymagany. W szkołach także kładzie się ogromny nacisk na jego nauczanie. Co jednak mają powiedzieć osoby, które z tego czy innego powodu muszą uczyć się same? Nie każdego stać na kurs językowy czy korepetytora. Pada wtedy pytanie: jak nauczyć się języka obcego samemu? Czy w ogóle jest to możliwe i ile zajmie?

Samodzielna nauka języka obcego nie jest niewykonalna

Obecnie mamy dostęp do bardzo szerokiego zakresu wiedzy, często zupełnie za darmo i tylko przy pomocy urządzenia, które niemal zawsze jest w naszej kieszeni. Mowa oczywiście o smartfonie, ale równie dobrze można korzystać z laptopa czy komputera osobistego. W Internecie znajdziemy masę ćwiczeń, zestawień i poradników gramatycznych, a także filmików wideo uczących poprawnej wymowy. W każdej chwili możemy także uzyskać dostęp do aplikacji mobilnych, które mają szereg różnych użytecznych funkcjonalności, a przy ich pomocy można uczyć się w każdym miejscu (na przykład podczas podróży do pracy) i czasie (nawet w środku nocy, jeśli nie będziemy mogli zasnąć). To wszystko pozwala na bardzo elastyczny tryb nauczania, co jest wielkim plusem zwłaszcza, jeśli nie mamy dużo czasu wolnego. Jest to także ogromna oszczędność pieniędzy.

Nie ucz się tylko pisania i czytania

Kiedy nie mamy bezpośredniego kontaktu z drugą osobą, powstaje pokusa, aby uczyć się tylko pisania i czytania. Jest to jednak olbrzymi błąd. Nie możemy powiedzieć, że znamy dobrze język obcy, jeżeli nawet nie jesteśmy w stanie poprowadzić krótkiej rozmowy czy poprawnie wypowiadać słów, które znamy. Nawet bez pomocy korepetytora czy nauczyciela da się trenować te aspekty języka. Pomagają w tym na przykład aplikacje mobilne, ale także strony internetowe pozwalające na nawiązanie kontaktu głosowego z osobami z całego świata (między innymi Discord).

Bądź systematyczny

Bez osoby, która stoi nad naszą głową i nas pilnuje niektórym ciężko zmusić się do regularnego wysiłku. Niestety, bez systematyczności nie da się porządnie nauczyć języka obcego. Najlepiej uczyć się codziennie, nawet jeśli tylko przez chwilę. W ten sposób zbudujemy nawyk, a także lepiej utrwalimy poznawaną wiedzę. Warto zaplanować wcześniej, kiedy będziemy się uczyć i ustawić sobie przypomnienie na daną godzinę, aby na pewno nie zapomnieć.

Jak widać, odpowiedź na pytanie jak nauczyć się języka obcego samemu jak najbardziej istnieje. Niektórzy nawet preferują naukę w taki sposób w przeciwieństwie do korzystania z pomocy korepetytora czy nauczyciela.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz