Wnętrza

O czym pamiętać wybierając stół do jadalni?

Żadne mieszkanie nie może się obejść bez stołu jadalnego. To bez wątpienia centrum domu. Stół w jadalni ma nie tylko wymiar fizyczny, ale także symboliczny. To tutaj jemy wspólne posiłki z rodziną i przyjmujemy gości. Śmiejemy i prowadzimy różne rozmowy. Wybór stołu to także inwestycja na najbliższych kilka lub nawet kilkanaście lat. Dlatego nie ma miejsca na pomyłki. Zobacz o czym warto pamiętać wybierając stół do jadalni. 

Wybierz kształt stołu 

Stoły najczęściej tworzy się na bazie prostokąta. To klasyczne rozwiązanie, które sprawdza się w większości mieszkań. Szczególnie jeśli jesteś posiadaczem dużego mieszkania, to możesz pozwolić sobie na równie duży stół, który pomieści nie tylko członków rodziny, ale także gości. W przypadku mniejszych pomieszczeń, np. wydzielonej przestrzeni w salonie lub kuchni lepiej może się sprawdzić stół z okrągłym lub owalnym blatem. Dlaczego? Tym sposobem wbrew pozorom zaoszczędzisz miejsce. Zyskasz przestrzeń po bokach stołu, jednocześnie wciąż mając dużo miejsca na serwowanie posiłków. 

Zmierz dokładne wymiary 

Najczęstszy błędem przy wybieraniu stołu jest używanie miary “na oko”. Koniecznie wykonaj dokładne pomiary miejsca, w którym stół będzie stać oraz samego mebla. Do sklepu meblowego zawsze zabieraj ze sobą miarkę. Dzięki temu unikniesz błędów i pomyłek, za to będziesz mieć pewność, że stół będzie idealnie pasował do mieszkania. Jakie wymiary powinien mieć stół? To oczywiście uzależnione od ilości osób, które będą do niego na co dzień zasiadać. W przypadku 4-osobowej rodziny wystarczy stół o 165 cm szerokości i 90 cm głębokości. Natomiast dla 6 osób lepszym wyborem będzie stół o wymiarach 200 cm x 100 cm. Masz jeszcze jedno rozwiązanie, które może okazać się wyjątkowo praktyczne. Świetnym wyborem są stoły rozkładane. Na co dzień zajmują mało miejsca, jednak na przyjęcie można go rozłożyć i pomieścić dodatkowe osoby. 

Wybierz materiał stołu 

Do najdroższych modeli należą stoły z litego drewna. Jest warto wydać te dodatkowe pieniądze, ponieważ tego rodzaju stoły są wytrzymałe i zostaną z nami na lata. To klasyczne i stylowe rozwiązanie. Jednak drewniane stoły wymagają specjalnej pielęgnacji. Prostsze w utrzymaniu, ale także mniej odporne na zniszczenia są stołu z blatem laminowanym. Są za to lżejsze i łatwiej je przestawiać oraz czyścić. Trzecią opcją są szklane blaty. Taki stół będzie pasować do wnętrza w stylu minimalistycznym i industrialnym. Jednak jego największą wadą jest to, że widać każde zabrudzenie. Propozycje różnych stołów znajdziesz w Nodedeco

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz