Zdrowie i uroda

Niezwykłe właściwości czosnku

Roślina o nazwie czosnek, w dużej mierze kojarzy się wszystkim tylko z warzywem. Jest to bardzo popularny produkt, znany i ceniony za swe właściwości. Stosowany jest zarówno w kuchni jak i kosmetyce czy medycynie. Mało kto jednak wie, że czosnek to także roślina ozdobna. Należy do naprawdę pięknej i wyjątkowej grupy kwiatów. Masowo stosowany jest w bukieciarstwie, zarówno jako produkt podstawowy jak i dodatek.  Świetnie sprawdza się we wszystkich kompozycjach i nadaje na każdą okazję.

Czosnek jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie. Należy do rodziny bylin cebulowatych. Jest bardzo odporny i właściwie dość łatwy w uprawie. Odznacza się dużą mrozoodpornością, co pozwala mu się zaaklimatyzować nawet w chłodniejszych rejonach. Ludzie cenią go za niezwykle barwne i dekoracyjne kwiatostany.

Te przepięknie pachnące rośliny będą doskonałą ozdobą każdego wiosennego ogrodu. Kwiatostan czosnku jest kulisty. W zależności od odmiany, posiada różne barwy i kolory. Mogą mieć także rozmaitą wielkość.  Wyróżniamy bardzo dużo gatunków tej rośliny.

Jednym z najpopularniejszych jest czosnek olbrzymi. Zdarza się, ze osiąga nawet półtora metra wysokości. Jego kwiatostan jest jasnofioletowy. Czasem posiada też barwę różo-fioletową. Zakwita na początku lata. Charakteryzuje się także wąskimi, niebieskozielonymi liśćmi. Kwiat ten doskonale nadaje się do wazonów, gdyż po ścięciu bardzo długo pozostaje świeży.

Drugim, tak samo bardzo popularnym gatunkiem, jest czosnek białawy. Posiada on jeszcze większe kwiatostany. Są one srebrzystofioletowe lub srebrzystoróżowe, gwiazdkowate.  Zwykle jest jednak stosunkowo niski- nie przekracza pół metra wysokości. To tylko dwa, najbardziej cenione, gatunki czosnku ozdobnego. Jest ich jednak naprawdę wiele. Warto zadbać, aby przynajmniej jedna odmiana znalazła się w ogrodzie. Znacznie może go bowiem uatrakcyjnić.

Mogą Ci się spodobać