Wątroba jest narządem nieunerwionym jednak ból z prawej strony brzucha to sygnał ostrzegawczy, że z organem może być coś nie tak. Zaniedbany organ może spuchnąć i naciskać na inne unerwione narządy wewnętrzne. Dlatego wymagana jest odpowiednia profilaktyka. Jak wspomagać wątrobę? Jakie zioła pomogą wątrobie?
Wspomaganie wątroby. Jak to robić?
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych w organizmie ludzkim. Organ ten nie jest unerwiony i nie daje o sobie znać. Dlatego rozpoznanie choroby w późnym stadium może być śmiertelnie groźne. Warto chodzić regularnie na badania krwi i badać wątrobę, ponieważ zaniedbana może doprowadzić do groźnych chorób, a nawet do śmierci. Wypada wtedy przejść na lekką dietę, odrzucić używki i wspomagać ją odpowiednimi ziołami.
Jakie zioła na wątrobę?
Wymiernym działaniem w celu profilaktyki i protekcji wątroby jest stosowanie ziół leczniczych. W aptekach i sklepach zielarskich znajduje się mnóstwo preparatów i suplementów diety, które wspomagają pracę wątroby i chronią ją przed różnymi chorobami. Najbardziej popularnymi ziołami, które stosuje się przy wsparciu wątroby, są:
- mniszek lekarski,
- ostropest plamisty,
- ziele dziurawca,
- karczoch zwyczajny,
- owoc jałowca,
- kurkuma.
Głównym zadaniem ziół leczniczych jest usprawnienie pracy wątroby, aby ta spełniała swoje podstawowe zadania i była odciążona. W sklepach znajduje się wiele ziół żółciopędnych, działających rozkurczowo i chroniących miąższ organu. Zdrowa wątroba to taka, która wytwarza w prawidłowy sposób żółć, dzięki czemu ułatwia się trawienie i wchłanianie tłuszczy. Jednym z najpopularniejszych ziół chroniących ten narząd jest ostropest plamisty, który działanie ochronnie i regenerująco. Jest powszechnie dostępny w aptekach w tabletkach lub w sklepach zielarskich w formie sypkiej. Można go pić jako herbatę lub połykać w tabletkach. To zioło posiada wiele zalet prozdrowotnych i powinny go spożywać osoby z problemami trawiennymi.
Kolejnym ciekawym produktem jest ziele dziurawa, które działa rozkurczowo i wspomaga wydzielenie żółci. Wysoka zawartość flawonoidów działa zbawiennie na przewód pokarmowy. Dla osób, które borykają się ze stłuszczeniem wątroby, idealnym wyborem będzie karczoch zwyczajny. To bardzo dobry wybór dla osób nadużywających alkoholu, otyłych i z innymi zaburzeniami metabolizmu. W takim wypadku oprócz brania odpowiednich ziół wskazana jest aktywność fizyczna. Jednym ze specyfików, które wspomagają pracę organu, jest połączenie kurkumy i pieprzu (piperyny). Kurkuma odpowiedzialna jest za poprawę trawienia i wsparcie zdrowia wątroby. Ponadto pobudza apetyt. Piperyna jest związkiem otrzymywanym z pieprzu czarnego. Oczyszcza ona wątrobę oraz wspomaga jej funkcjonowanie. Połączenie tych dwóch składników działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie.