Biznes

Jak zmotywować się do działania?

Zmęczenie i przepracowanie to uczucia, które towarzyszom wszystkim w mniej lub bardziej uporczywy sposób. Niekiedy trudno z ich powodu efektywnie odpocząć lub zmusić się do działania, a czasem wręcz uniemożliwiają one robienie czegokolwiek. Jak w takich momentach zmotywować się do podejmowania wyzwań i realizacji powierzonych zadań w życiu prywatnym, a niekiedy też na polu zawodowym?

Wyspanie lekiem na całe zło?

Częstym powodem braku energii do działania jest po prostu chroniczne niewyspanie. Warto zatem zadbać nie tylko o prawidłową długość swojego snu, ale i o jego jakość. W tym celu dobrze już na godzinę lub nawet dwie przed pójściem spać odłączyć się od urządzeń elektronicznych, emitujących niebieskie światło i spędzić trochę czasu w łóżku, np. na czytaniu książki czy słuchaniu relaksującej muzyki.

Notesy, notatniki i kalendarze

Dobrym motywatorem jest również oznaczenie wszystkich zadań na kolorowej tablicy lub w kalendarzu, dzięki czemu można mieć natychmiastowy podgląd na najważniejsze sprawy. Niezależnie, czy jest to rozpoczęcie nowego projektu w pracy, odebranie ubrań z pralni czy nauka do ważnego egzaminu, dzięki rozpisaniu wszystkich czynności w jednym miejscu, można skutecznie zaplanować swój czas i rozdzielić ewentualne obowiązki na mniejsze etapy.

Coaching we współczesnym wydaniu

Coach to nikt inny jak osoba zajmująca się m.in. motywowaniem do działania. Niezależnie od tego, czy tematem jest rozwijanie swojego biznesu czy praca nad własnymi ograniczeniami, warto zwrócić się do niego po szereg rozmaitych rozwiązań, które można potem skutecznie wprowadzić do codziennego życia. Coach pełni swoistą funkcję motywatora, a zadaniem osoby będącej jego klientem jest zastosowanie oferowanych przez niego narzędzi w praktyce.

Współpraca, czyli jak kierować grupą zadaniową?

W przypadku ważnego projektu w pracy lub na studiach, warto poprosić o pomoc współpracowników lub kolegów, z którymi wspólnymi siłami będzie można stworzyć prototyp jakiegoś urządzenia lub prezentację z ekonomii. Praca w grupie działa motywująco na poszczególnych członków, ponieważ każdemu z nich zostaje powierzona konkretna część całości, bez której ta nie będzie miała szansy zaistnieć. Poczucie odpowiedzialności sprawia, że każdy z członków zespołu dokłada wszelkich starań, aby jak najlepiej wykonać swoje zadanie i by zrobić to w jak najszybszym czasie.

Jak zatem widać, istnieje wiele rożnych sposobów na to, by zmotywować się do działania i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Zależnie od potrzeb i upodobań, warto skorzystać z któregoś z nich, by znów wrócić na odpowiednie tory i zakończyć pracę nad danym projektem.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz