Blog

Jak zrobić dobre wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej przez telefon?

Na wstępie musisz uświadomić sobie, że wywiad telefoniczny jest obecnie bardzo popularną formą rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy. Pozwala ograniczyć koszty projektów rekrutacyjnych poprzez wyselekcjonowanie małej grupy osób, z którymi ostatecznie przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna „twarzą w twarz”.

ODRÓB PRACĘ DOMOWĄ

Wykonaj szczegółową analizę oferty na którą aplikujesz, firmy do której aplikujesz oraz branży, w której ta firma funkcjonuje. Poznaj doskonale swoje CV i zestaw własne kompetencje oraz umiejętności z wymaganiami tej konkretnej oferty pracy. Zrób to, by odpowiadać na pytania z pewnością siebie oraz żeby prezentować przede wszystkim te umiejętności i kwalifikacje, które są wymagane na danym stanowisku.

PRZYGOTUJ LISTĘ INTELIGENTNYCH PYTAŃ

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon zawsze daje możliwość zadawania pytań rekruterowi. Przygotuj wcześniej na kartce listę pytań, które chciałbyś zadań Twojemu rozmówcy. Oczywiście ich temat powinien dotyczyć wyłącznie spraw zawodowych, przede wszystkim oferowanego stanowiska, firmy, atmosfery, potencjalnego zespołu pracowników, zakresu obowiązków, czy odpowiedzialności. Dopilnuj, abyś miał tą listę przed sobą podczas wywiadu telefonicznego.

ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ I PRYWATNOŚĆ

Aby czuć się pewnie i swobodnie, powinieneś pomyśleć o cichym pokoju, w którym nikt, ani nic Ci nie przeszkodzi podczas rozmowy. W przeciwnym wypadku będziesz się rozpraszał, co zniszczy Twoją pewność siebie, a negatywne emocje od razu wyczuje rekruter. Jeżeli nie możesz w momencie połączenia przeprowadzić takiej rozmowy, przekaż to swojemu rozmówcy i umówcie się na inny termin – będzie to bardziej profesjonalne, niż nieustające hałasy dzieci, czy kolegów z pracy.

NAŁADUJ TELEFON

Prosty trik, a jak niewielu z nas go stosuje? Pamiętaj, jeżeli podajesz w swoim CV nr telefonu, to możesz być w 100% przekonany, że będzie to podstawowa forma kontaktu ze strony firmy. Musisz jednak spełnić podstawowy warunek…być dostępnym, osiągalnym – ze sprawnym i naładowanym przynajmniej w 50% telefonem.

WSTAŃ I UŚMIECHAJ SIĘ

Mój ulubiony przepis na skuteczną prezentację przed rekruterem. Umówiłeś się na rozmowę kwalifikacyjną przez telefon, znasz termin oraz godzinę. Przygotuj sobie szklankę wody (nic innego – soki, kawa, czy herbata powodują zasychanie śluzówki gardła przez to powodują dyskomfort w dłuższej rozmowie). Wejdź do swojego pokoju, zamknij drzwi i zbuduj pewność siebie. Wstań, wyprostuj się, ale bądź rozluźniony. Głowa wysoko, klatka do przodu, ramiona prosto. Następnie wprowadź się w dobry nastrój – pobudź mięśnie mimiczne twarzy odpowiadające za uśmiech. Przypomnij sobie dowcip, czy śmieszną sytuację. Nic nie przychodzi Ci do głowy? Spróbuj więc przez co najmniej 30 sekund mówić ciągle Aj Aj Aj…Aj. Czujesz jak zmienia się wygląd Twojej twarzy? To dlatego, że przy wypowiadaniu tych prostych sylab pracują te same mięśnie co w momencie, gdy się uśmiechasz. Po co to wszystko? Postawa stojąca, wyprostowana doda Ci pewności siebie. Z kolei uśmiech skutecznie sprzeda Twój przekaz oraz zbuduje pozytywne wrażenie. PAMIĘTAJ! Uśmiech „słychać” w słuchawce telefonu.

GŁOS = NARZĘDZIE. STOSUJE JE MĄDRZE

Nawet 80% naszego komunikatu (treści rozmowy) przekazujemy poprzez język ciała. Nasze ciało jest więc lustrem naszych emocji. Co zatem z rozmową telefoniczną? Wówczas podstawowym narzędziem przekazywania naszych myśli i emocji staje się GŁOS. Poćwicz odpowiednią artykulację, różnicuj tony i akcenty wypowiedzi. Doskonałą metodą ćwiczeń jest czytanie dzieciom bajek, wówczas narracja i wcielanie się w role, zmuszają nas do modulowania głosu. Celem zapanowania nad głosem, w przypadku wywiadu telefonicznego, jest wzbudzenie u rozmówcy przekonania, że jesteś zdeterminowany, zainteresowany i zaangażowany.

NIE LEJ WODY

Nie jesteś już w szkolę, gdzie brak przygotowania, czy luki w wiedzy należy nadrabiać nadmierną gadatliwością. To, że nie widzisz rekrutera, może spowodować, że zaczniesz za dużo mówić. Wystrzegaj się tego! Weź głęboki oddech. Skup się na pytaniu i odpowiadaj zwięźle i precyzyjnie – nie dorabiaj historii do pytań o fakty.

PRZYGOTUJ SIĘ NA DŁUŻSZĄ ROZMOWĘ

Po umówieniu się na wywiad telefoniczny zaplanuj sobie dodatkowy czas. Rozmowa może trwać 15-20, ale często zajmuje nawet 40-50 minut. Bądź zdeterminowany, by zarezerwować w swoim terminarzu taki zakres czasowy. Ograniczy Ci to dodatkowy stres, czy nerwowe spoglądanie na zegarek. Tylko spokój może zapewnić precyzyjne formułowanie wypowiedzi.

 

NOTUJ

Wyrób w sobie nawyk dokonywania notatek z tak istotnych rozmów. Podczas klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej, jak i w czasie wywiadu telefonicznego pada wiele istotnych ustaleń, faktów i spostrzeżeń. Zapisuj ważne informacje podane przez rekrutera, a także Twoje komentarze. To wszystko będzie bardzo przydatne na kolejnych etapach rekrutacji. Sprawi, że będziesz spójny i nie powiesz nic co byłoby sprzeczne, z Twoimi odpowiedziami na pytania zadane podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz