Blog

Klimatyzator ścienny czy klimatyzator przenośny? Jakie są różnice?

Klimatyzacja jest coraz bardziej powszechną formą zapewnienia sobie komfortu w upalne dni. Wiele osób zastanawia się jednak, czy w swoim domu zamontować klimatyzator ścienny czy klimatyzator przenośny. Te typy klimatyzatorów cechują się pewnymi różnicami, dlatego warto przed zakupem dokładnie sprawdzić, jaki typ klimatyzatora będzie optymalnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę wszelkie aspekty zarówno techniczne, jak i finansowe.

Klimatyzator ścienny to element klimatyzacji stałej, którą montuje się w zależności od modelu na ścianie bądź suficie (klimatyzator sufitowy). Wybór miejsca musi być dobrze przemyślany, by urządzenie dawało najlepsze efekty. Klimatyzacja dzieli się na dwa typy:
• monoblokowa,
• split.

Klimatyzacja monoblokowa składa się tylko z jednego urządzenia, które znajduje się w pewnej części w pomieszczeniu i w pewnej części na zewnątrz. Jest to konieczność, dlatego też zamontowanie takiego klimatyzatora często stwarza wiele problemów. Lepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja split, czyli dwa niezależne od siebie urządzenia. Pierwszym urządzeniem jest jednostka, drugim skraplacz. Klimatyzacja split to większe pole manewru odnośnie miejsca oraz lepsza moc niż monoblokowy klimatyzator.

Klimatyzator przenośny swą popularność zyskał przede wszystkim dzięki temu, że można go z łatwością umieścić w dowolnym miejscu. Podobnie, jak w przypadku klimatyzacji stałej, tak w tej przenośnej, do wyboru są urządzenia monoblokowe i dwuczęściowe. Klimatyzacja monoblokowa jest dużo głośniejsza, natomiast ta dwuczęściowa jest o wiele bardziej cicha.

Klimatyzator ścienny czy klimatyzator przenośny – jaki wybrać?

Zaletą klimatyzacji ściennej jest na pewno jej praktyczność i estetyczność. Niestety montując ją w dowolnym pomieszczeniu, nie możemy już przenosić jej w inne miejsce, jak w przypadku klimatyzatorów przenośnych. Ponadto klimatyzator ścienny to duża moc i wydajność. Jest ona znacznie wyższa niż ta w klimatyzatorach przenośnych. Jest to z pewnością jedna z tych zalet, która przemawia za skłanianiem się częściej do montowania klimatyzacji stałej w pomieszczeniach. Klimatyzator przenośny może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą wypróbować możliwości klimatyzacji i sprawdzić, czy będzie im ona odpowiadała w codziennym życiu. Dla takich osób klimatyzacja przenośna może być świetnym rozwiązaniem „na start”.

Niestety mobilne odpowiedniki klimatyzacji ściennej nie mogą zaproponować klientowi porównywalnej wydajności i funkcjonalności. Klimatyzacja stała typu split lub multisplit cechuje się małą głośnością pracy, świetną wydajnością oraz niebywałą funkcjonalnością i estetyką. Oczywiście za to wszystko trzeba zapłacić dużo więcej niż koszt kupna klimatyzatora przenośnego. Na szczęście korzyści płynące z komfortu użytkowania klimatyzacji stałej w zupełności rekompensują większe wydatki związane z zakupem urządzeń i ich montażem.

Klimatyzatory przenośne będą raczej odpowiednimi urządzeniami do pomieszczeń, w których z różnych względów nie można lub utrudnione jest zamontowanie systemu klimatyzacji ściennej bądź sufitowej. Dzieje się tak często w nieruchomościach zabytkowych, gdzie montaż klimatyzacji ściennej wiąże się z szeregiem pozwoleń i uzyskaniem zgody konserwatora. Często w klimatyzację przenośną inwestują osoby, które wynajmują mieszkanie i nie chcą go doposażać z własnych środków. W takich przypadku klimatyzator przenośny będzie optymalnym rozwiązaniem. Ponadto klimatyzacja przenośna będzie odpowiednia dla wszystkich osób, które nie chcą z niej korzystać na co dzień, a będzie im ona służyła tylko w naprawdę upalne dni. Dzięki przystępnej cenie osoby korzystające z klimatyzacji sporadycznie mogą jak najbardziej zakupić klimatyzator przenośny i korzystać z niego tylko przez kilka dni w roku.

Klimatyzator ścienny i klimatyzator przenośny różnią się między sobą dość znacznie. Na szczęście, dzięki szerokiej ofercie w tej branży, każdy klient znajdzie coś odpowiedniego dla siebie: zarówno klienci chcący korzystać z klimatyzatora ściennego przez większość dni w roku, jak i Ci, którzy z klimatyzatora przenośnego będą korzystać tylko, gdy temperatura przekroczy 30 stopni.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz