Objawy uzależnienia od słodyczy
Blog

Objawy uzależnienia od słodyczy

Nawet w słodkich pokarmach nie ma niczego złego, o ile nie przesadza się z ich ilością. To dawka czyni truciznę. Jeden mały batonik zjedzony raz na tydzień w żaden sposób nie wpłynie na stan organizmu, ale jeśli taką przekąską człowiek uraczy się kilkukrotnie w ciągu dnia, na pewno odbije się to na jego zdrowiu oraz wyglądzie. Coraz częściej mówi się o uzależnieniu od słodyczy. Niektórzy porównują je nawet do uzależnienia od narkotyków, gdyż cukier – jak wykazano w badaniach naukowych – działa na podobne ośrodki nagrody co amfetamina, dlatego też im częściej się go spożywa, tym większą ma się na niego ochotę i tym trudniej z niego zrezygnować. W którym momencie zwykła przyjemność przeradza się więc w poważny problem? Jakie są objawy uzależnienia od słodyczy i jak je rozpoznać?

Takim głównym i najbardziej podstawowym “objawem” będzie sięganie po słodycze każdego dnia. Człowiek uzależniony nie jest w stanie bez nich żyć. Myśli o nich dosłownie bez przerwy, dlatego niewyobrażalne jest dla niego to, by w ciągu dnia nie zjeść chociażby maleńkiego cukiereczka. Nie je słodyczy wyłącznie dla przyjemności. Czuje wręcz wewnętrzny przymus, by po nie sięgać – jest jak narkoman na głodzie, który nie potrafi funkcjonować bez swojej cukrowej działki. Dopiero gdy zaspokoi to nurtujące go pragnienie, jego układ psychiczny wraca do normy, a on sam może kontynuować rozpoczętą pracę czy inne działanie. Jeżeli natomiast wie, że w najbliższym czasie nie będzie mógł sięgnąć po nic słodkiego, od razu obniża się jego samopoczucie – pojawiają się uczucia takie jak stres, strach i smutek.

Kiepskie zdrowie psychiczne jest jedną z najczęstszych przyczyn wpadania w sidła cukrowego uzależnienia. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego to właśnie słodyczami ludzie lubią poprawiać sobie nastrój? Otóż dlatego, że jest to najprostsza droga do odzyskania wewnętrznego spokoju i zapewnienia sobie uczucia chwilowego szczęścia. Nawet niewielka dawka cukru powoduje w organizmie wyrzut endorfin. Hormony te, nazywane potocznie hormonami szczęścia, błyskawicznie radzą sobie z obniżonym nastrojem i po prostu go poprawiają. Oczywiście uczucie to mija bardzo szybko, dlatego też mało kto jest w stanie zatrzymać się na jednym batoniku czy małym cukierku. Zwykle osoba uzależniona je tak długo, aż skończy wszystkie słodycze, które ma pod ręką i pozostawi po nich wyłącznie puste opakowania.

Jeżeli ktoś czuje, że może być uzależniony od słodyczy i chciałby to sprawdzić, na pewno powinien też zwrócić uwagę na swoje zdrowie. Insulinooporność, otyłość oraz cukrzyca bardzo często są skutkami pochłaniania zbyt dużej ilości węglowodanów prostych. Te choroby można całkowicie zniwelować zmianą diety. Nieraz konieczne okazuje się wykluczenie wszystkich słodkich pokarmów z jadłospisu – przynajmniej na jakiś czas, dopóki organizm nie wróci do normalnego stanu.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz