Urlop wypoczynkowy podczas choroby
Blog

Urlop wypoczynkowy podczas choroby

W sytuacji, gdy pracownikowi przydarza się choroba uniemożliwiająca mu pracę, ten często zastanawia się od nad wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego. Szczególnie, jeśli blisko okresu choroby pracownik miał zaplanowany już urlop, po wcześniejszym ustaleniu jego terminu z pracodawcą. W takiej sytuacji należy pamiętać o kilku sprawach.

Przede wszystkim, okres urlopu wypoczynkowego w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego wydaje się pracownikowi korzystny, ponieważ zwolnienie gwarantuje mu niepełny procent wynagrodzenia w czasie jego trwania. W czasie pracy, lub urlopu, pracownik może liczyć na wyższy zarobek. Jednak pracodawca musi wiedzieć, że mimo prośby pracownika, który nie chce stracić pieniędzy, nie można dopasować urlopu wypoczynkowego do okresu choroby, czyli zwolnienia lekarskiego. Pracownik przebywający na zwolnieniu jest niezdolny do wykonywania swojej pracy i tym samym nie należy mu się w tym czasie urlop wypoczynkowy (nie przysługuje mu też urlop na żądanie). Jeśli takowy był zaplanowany, należy go przesunąć, choć pracodawca ma też wówczas prawo do cofnięcia zgody na wypoczynek i nieplanowanie nowego terminu.

Urlop wypoczynkowy przysługuje tylko pracownikom, którzy są zdrowi i mogą wykonywać swoją pracę bez żadnych przeciwwskazań. Wszak urlop sam w sobie jest zwolnieniem od pracy, ciężko, aby pracownik odbywał dwa zwolnienia na raz w przypadku choroby.

Kiedy należy przesunąć pracownikowi termin urlopu?

Jeśli pracownik jest niezdolny do pracy, wówczas nie może przejść dodatkowo na urlop. Do innych przyczyn konieczności zmienienia terminu planowanego urlopu należą np. konieczność wyjazdu na szkolenie wojskowe, urlop macierzyński, albo choroba zakaźna, która też niejako sprawia, że pracownik jest czasowo niezdolny do wykonywania swoich obowiązków.

Czy pracownik wracający ze zwolnienia musi przejść badania lekarskie?

Jeśli taka osoba wraca od razu do poprzednio wykonywanej pracy, musi odbyć wizytę u lekarza specjalisty, który potwierdzi jej zdolność do pracy. Jednak inaczej jest w przypadku osoby, która wraca ze zwolnienia, ale chce niezwłocznie wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Jak już wspomniano, pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby jest niezdolny do pracy i nie podlega prawu do urlopu. Jeśli stan ten utrzymuje się dłużej niż 30 dni i po powrocie pracownik chce wykorzystać urlop, albo na to nakłada się zaplanowany wcześniej okres wypoczynkowy, pracodawca do niedawna musiał skierować taką osobę na badania kontrolne w medycynie pracy. Niemniej jednak, do tego czasu wydano rozporządzenie, że takie działanie było bezprawne i obecnie nie ma takiego obowiązku, jeśli pracownik po zwolnieniu lekarskim chce podjąć urlop, a nie wrócić od razy do pracy.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz