stres
Rozwój osobisty

Jak radzić sobie ze stresem – skuteczne sposoby dla każdego

Spocone dłonie, drżący głos, nerwowy śmiech, chęć ucieczki gdzie pieprz rośnie. Znasz to uczucie? Na pewno tak, w końcu chodzi o stres! Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy się nie stresuje i do wszystkiego podchodzi “na luzie” (przy okazji możesz rzucić też radą jak przestać się stresować). W dzisiejszych czasach ludzie narażeni są na ciągły stres. Związane jest to z szybszym trybem życia niż ten, który obowiązywał jeszcze kilkadziesiąt lat temu, a także stale rosnącymi oczekiwaniami wobec nas: pracowników, rodziców i po prostu ludzi. I jak się tu nie stresować, prawda? A no da się, a dziś zdradzę Ci kilka sposobów na to, jak choć trochę mniej przejmować się niektórymi rzeczami.

Co to jest stres?

Jak się pewnie domyślasz stres to nie tylko wspomniane wcześniej spocone dłonie i nerwowy uśmieszek na twarzy. Stres to przede wszystkim reakcja naszego organizmu na sytuacje, które są nam obce lub obciążają i przekraczają nasze umiejętności. Te sytuacje nazywane są profesjonalnie stresorami i to właśnie one zakłócają nasz wewnętrzny spokój.

Stresorów jest tyle ile ludzi na świecie, w końcu na każdego z nas stresująco działają różne sytuacje. Dla ucznia będzie to wizja dostania jedynki ze sprawdzianu, a dla osoby, która straciła pracę myśl o tym, że nie będzie miała za co zapłacić rachunków. Co ciekawe dla niektórych stres działa jak budulec (stres pozytywny), który daje kopa do działania, a dla niektórych będzie czymś, co utrudni życie. Stresory mogą mieć różną moc, od tych słabych, z którymi zmagamy się na co dzień po te najmocniejsze, które są dla nas zupełną nowością np. diagnoza choroby czy zerwanie z drugą połówką.

Przyczyny stresu

Tak jak już wspomniałam, stresorów jest mnóstwo i często dokładnie powiedzieć ile ich jest. Dla jednych stresująca będzie utrata pracy, gdy dla drugich będzie to ulga, ponieważ już od dawna chcieli się zwolnić. Stresorem może być też dobrze nam wszystkim znane wystąpienie przed publicznością. Przyczynami stresu są zazwyczaj rzeczy, które są nam nieznane lub źle wspominamy je z przeszłości. Coś, co dla mnie jest stresorem, niekoniecznie będzie nim dla Ciebie. W końcu wszyscy jesteśmy inni. 🙂

Objawy stresu

Objawów stresu jest bardzo dużo i każdy z nas może go odczuwać w inny sposób. Najczęściej objawia się on jednak poprzez:

Fizyczne objawy stresu:Psychiczne objawy stresu:
– ból głowy– niepokój
– zmęczenie– problemy z koncentracją
– szybsze bicie serca– rozdrażnienie
– kłopoty z trawieniem– pobudzenie
– bezsenność– zmienne nastroje
– wrzody– niezdecydowanie
– wypadanie włosów– smutek
– otyłość lub niedowaga– wybuchowość
– nudności– problemy z pamięcią
– drżenie ciała– pogorszona samoocena

Wniosek jest jeden – dla dobra swojego ciała i urody nie warto za często się stresować! A oto sposoby na to, jak możesz tego uniknąć.

Jak pokonać stres – najlepsze sposoby

Słuchaj muzyki

Nic tak nie relaksuje, jak rytm ulubionej muzyki. Piosenki, które znasz i lubisz, mogą pozytywnie wpłynąć na Twój układ nerwowy i zredukować stres. Muzykoterapię możesz urządzić w swoim domu, zadbaj wtedy o wygodne miejsce do leżenia i coś dobrego do picia lub jedzenia. Taka dawka pozytywnych bodźców szybko upora się z delikatnym stresem i pozwoli Ci odetchnąć. Nie musi być to leżenie przy akompaniamencie szumu fal i śpiewu ptaków – wybierz play listę, którą najbardziej lubisz. 😉 Jeśli regularnie będziesz robić sobie takie muzyczne sesje, to szybko zauważysz ich pozytywne efekty.

Uprawiaj sport

Sport to zdrowie, co więcej może pomóc się nam pozbyć uciążliwego uczucia stresu. Podczas wykonywania jakiejś aktywności fizycznej uwalniają się endorfiny, czyli najprościej mówiąc hormony szczęścia. To właśnie one są odpowiedzialne za nasz dobry nastrój. Najważniejsze jest to, aby wybierać aktywności, które sprawiają Ci przyjemność. Nie ważne czy będzie to joga, czy jazda na rolkach – ważne, aby działało to na Ciebie pozytywnie. Podczas uprawiania sportu nasze ciało jest w ciągłym ruchu, przez co się męczymy i łatwiej jest nam później zasnąć i choć na chwile zapomnieć o stresujących rzeczach. Nie wspomnę już o zaletach związanych z dotlenieniem organizmu i modelowaniem sylwetki.

Rozmawiaj

Rozmowa na temat swoich problemów z kimś bliskim może Ci pomóc spojrzeć na pewne problemy z innej perspektywy. Sytuacja, która w danym momencie wydaje Ci się bez wyjścia, wcale nie musi taka być. Osoba, z którą rozmawiasz, może Ci pomóc zerknąć na sprawę, bardziej optymistycznym okiem.

Koniec związku? Z pewnością za jakiś czas ktoś inny pojawi się w Twoim życiu. Utrata pracy? Portale ogłoszeniowe są pełne ciekawych i dobrze płatnych ofert. Zły dzień w pracy? Jutrzejszy z pewnością będzie lepszy. Jak widzisz, na każdy problem znajdzie się rada, czasem potrzeba jedynie osoby, która będzie nam w stanie to uświadomić w stresującym dla nas momencie.

Jeśli Twój problem się pogłębia i nikt z Twoich dotychczasowych rozmówców nie był w stanie Ci pomóc, to zawsze możesz iść do psychologa. Fachowa pomoc jest czasem niezbędna, aby poradzić sobie ze stresem i nie jest niczym wstydliwym.

Spij

Twój organizm potrzebuje ok. 7 godzin snu do tego, aby prawidłowo funkcjonować. To właśnie wtedy organizm regeneruje się po ciężkim dniu zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Aby jakość Twojego snu była jak najlepsza, staraj się zawsze kłaść o tej samej godzinie. Dzięki temu będziesz miał więcej siły do tego, aby radzić sobie ze stresem i wykonywać codzienne obowiązki.

jak uniknąć stresu

Nie nakręcaj się

Wiele osób w sytuacjach stresowych ma tendencje do tego, aby się “nakręcać”. Zamiast starać się opanować stres, to robimy wszystko, aby tylko jeszcze bardziej się zdenerwować. Zaczynamy krzyczeć, przeklinać i wizualizować sobie w głowie różne niestworzone scenariusze – oczywiście żaden z nich nie kończy się happy endem. Zamiast tego lepiej jest na chwilę się zatrzymać i przemyśleć całą sprawę. Gwarantuję Ci, że po kilkunastu minutach stwierdzisz, że to, co chciałeś zrobić w stresie, byłoby beznadziejne i dobrze, że zatrzymałeś to w sobie. Bądź dla siebie dobry i nie nakręcaj swojego umysłu do tego, aby popadł w stres i złość.

Dobrze się odżywiaj

Wbrew pozorom to, jak się odżywiamy, ma bardzo duży wpływ na to, jak nasz organizm radzi sobie ze stresem. Jedzenie, które zawiera dużo cukru, powoduje, że jesteśmy jeszcze bardziej zestresowani, a nasz organizm ciężej radzi sobie z całą sytuacją. Jeśli podczas stresu masz tendencję do tego, aby sięgać po słodycze, kolorowe napoje, alkohol lub kawę to czas to zmienić.

Stawiaj raczej na produkty, które obniżają stres. Należą do nich m.in. produkty bogate w białko, owoce, warzywa, tłuszcze omega-3 i omega-6. Pomocne mogą być też suplementy diety takie jak magnez, żelazo witaminy i kwas foliowy. Oczywiście najlepiej byłoby, gdybyś przyjmował je w naturalnej formie, jednak suplementacja odpowiednimi tabletkami podczas wzmożonego stresu może Ci szybko pomóc.

Nie zapominaj też o najważniejszej rzeczy, czyli nawadnianiu. Odwodniony organizm ciężej radzi sobie ze stresem, a co więcej produkuje więcej hormonu stresu. Nie pozwól mu na to!

Medytacja, wizualizacja, a może joga?

Wszystkie z tych technik relaksacyjnych przywędrowały do nas z dalekiego wschodu i od setek lat pomagają ludziom radzić sobie ze stresem. Jeśli chcesz zneutralizować nieprzyjemne objawy stresu, możesz spróbować w domowym zaciszu jednego z tych sposobów.

Najmniej umiejętności i przygotowania wymaga od nas technika wizualizacji. Chodzi w niej o to, aby wyobrażać sobie miejsca, wydarzenia i rzeczy, które lubisz i dobrze się czujesz, myśląc o nich. Im bardziej skupisz się na szczegółach swojej wizualizacji, tym bardziej zapomnisz o problemach i poprawisz swój nastrój. Wizualizacje możesz wykonać siedząc, leżąc lub układając swoje ciało w “po turecku” jak do medytacji.

Nieco więcej energii i chęci wymaga od nas joga. W internecie znajdziesz wiele filmików, które pokazują najprostsze pozycje dla początkujących. Ubierz się wygodnie, przygotuj matę i poświęć kilkanaście minut temu, aby się zrelaksować. Podczas jogi nasze ciało się rozluźnia, dzięki czemu łatwiej jest nam radzić sobie ze stresem.

Na sam koniec proponuję Ci medytację, która wymaga dużo skupienia. Nie jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają za dużo myśli w głowie i nie potrafią się na chwilę zatrzymać i po prostu nie myśleć o niczym. Już kilkanaście minut medytacji dziennie poprawi Twój nastrój i pomoże uporać się ze stresem. Wystarczy, że znajdziesz poradnik w internecie lub filmik, który pokaże Ci krok po kroku jak medytować.

Jak unikać stresu?

Na sam początek zastanów się, co jest Twoim głównym stresorem i co najbardziej wyprowadza Cię z równowagi. Mogą to być ludzie, przedmioty, czynności, obowiązki i inne rzeczy, z którymi stykasz się na co dzień. Jeśli już będziesz wiedział, co działa na Ciebie stresująco, to łatwiej będzie Ci tego unikać, a nawet pozbyć się z życia.

Jeśli np. stresuje Cię to, że znów spóźnisz się do pracy lub na ważne spotkanie to po prostu wyjdź wcześniej z domu. Wtedy nie będziesz martwić się tym, że nie zdążysz. W wielu sytuacjach z powodzeniem możesz uniknąć stresujących sytuacji, wystarczy krótka analiza i ustalenie planu, który pozwoli Ci uniknąć lub całkowicie wyeliminować stresory.

A Ty, jakie masz sposoby na pozbycie się stresu? Daj znać w komentarzu.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz