Zdrowie i uroda

Maseczki ochronne – jaką wybrać i ile kosztują?

Zgodnie z ostatnimi zaleceniami rządu każda osoba, która przebywa na zewnątrz, w miejscu publicznym ma obowiązek zasłaniania nosa i ust. Ma to na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz zmniejszyć liczbę zakażeń w naszym kraju. Zanim jednak wybierzesz maseczkę, która będzie towarzyszyć Ci na co dzień, powinieneś wiedzieć, czym powinna cechować się skuteczna maseczka ochronna.

Jaką maseczkę wybrać?

Obecnie w sklepach stacjonarnych oraz w internecie można znaleźć mnóstwo rodzai maseczek ochronnych. Do najpopularniejszych można jednak zaliczyć jednorazowe maseczki chirurgiczne oraz maseczki bawełniane wielokrotnego użytku. Maseczki chirurgiczne są znane z sal operacyjnych, jednak podczas pandemii zaczęły z nich korzystać osoby na całym świecie. Są one skuteczne, jednak ich żywotność jest bardzo krótka. Konieczność wymieniania takiej maseczki co kilka godzin i wyrzucania jej do śmieci po jednym założeniu nie jest ekologiczna, dlatego wiele osób decyduje się na maseczki wielokrotnego użytku.

Bawełniane maseczki i maski z jonami srebra są zdatne do codziennego użytku pod warunkiem, że będziemy dbać o nie w odpowiedni sposób. Po każdym użyciu należy je bowiem wrzucić do pralki, wyprać w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza i dla pewności wyprasować. Taki proces zabiera trochę czasu, jednak pozwala ograniczyć zużycie jednorazowych maseczek, co przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie środowiska wokół nas.

Cena maseczek

Na początku pandemii ceny maseczek jednorazowych znacznie poszybowały w górę. Był one aż tak wysokie, że na ich zakup nie mógł pozwolić sobie każdy. Z tego względu niektórzy postanowili samodzielnie uszyć sobie maseczkę wielokrotnego użytku, co pozwalało na zaoszczędzenie sporych kwot. Obecnie maseczki jednorazowego użytku są już tańsze, jednak dalej bardziej opłacalną opcją pod względem finansowym są maseczki wielokrotnego użytku.

Maseczka wielorazowa kosztuje od 5 do ok. 15 zł. Wszystko zależy od materiału, z jakiego została wykonana. Im jest on grubszy i lepszej jakości, tym wyższa jest cena maseczki. Warto zaopatrzyć się w choć kilka sztuk, aby móc na bieżąco je zmieniać i prać. Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze bardziej, to możesz samodzielnie uszyć maseczkę np. ze starej pościeli, która jest wykonana z materiału o grubej gramaturze.

Podsumowanie

To jaką maseczkę wybierzesz, zależy od Twoich preferencji, jednak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem są maseczki wielokrotnego użytku. Nie są one bardzo drogie, a mogą Ci posłużyć nawet przez kilka dobrych tygodni.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz