Przewoźnik, który chce zminimalizować ryzyko finansowe związane ze stratą lub uszkodzeniem towaru podczas transportu, powinien wykupić odpowiednią polisę od odpowiedzialności cywilnej. Warunki wybranego ubezpieczenia muszą być dopasowane do profilu klienta i prowadzonej działalności, tak aby firma w każdym przypadku mogła odzyskać stosowne odszkodowanie. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, aby niepotrzebnie nie przepłacać za usługę. Na co patrzeć przy zakupie polisy OC dla spedytora?
Przewożone towary
Przede wszystkim ubezpieczenie musi obejmować konkretny typ towarów, obsługiwanych przez danego przewoźnika. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują polisy na ściśle określone kategorie produktów. Z jednej strony taka propozycja pozwoli zaoszczędzić na ubezpieczeniu firmie transportowej, która specjalizuje się w przewozie danego typu przedmiotów, np. mebli lub pojazdów. Z drugiej strony jednak, jeśli w przedsiębiorstwie pojawi się klient zainteresowany przewozem czegoś innego, lub dotychczasowy kontrahent rozszerzy ofertę swoich produktów, może okazać się, że niektóre kursy będą nieubezpieczone.
Ogólne polisy OC wyróżniają dwa typy produktów. Większość z nich określana jest jako standardowe, ale towary takie jak sprzęt elektroniczny i AGD, używki, leki, oraz części pojazdów, zaliczają się do kategorii wyższego ryzyka. Co za tym idzie, spedytor musi zapłacić wyższą stawkę ubezpieczeniową, jeśli chce objąć polisą OC te materiały.
Obsługiwane trasy
Przy obsłudze kursów międzynarodowych warto zwrócić uwagę, aby wybrana polisa obejmowała kraje, w których firma świadczy usługi. Obszar Unii Europejskiej standardowo objęty jest międzynarodowym ubezpieczeniem OC przewoźnika, ale przy obsłudze państw takich jak Ukraina, Rosja, czy Turcja, trzeba sprawdzić konkretną ofertę ubezpieczeniową, ponieważ niektóre firmy lubią wyłączać pewne terytoria z zakresu swoich polis.
Suma gwarancyjna
Dana składka pozwala ubezpieczyć przewożony towar do określonej wysokości. Przy transporcie cennych przedmiotów zdarza się, że ich wartość przekracza odszkodowanie, jakie spedytor może jednorazowo dostać z firmy ubezpieczeniowej. Warto więc tak dobrać składki, aby nie przepłacać za polisę, a jednocześnie zabezpieczyć pełną transzę drogich materiałów.
Kompetentny agent
Umowa ubezpieczenia dla transportu drogowego może zawierać liczne wyłączenia, zaawansowane opcje i szczegółowo opisane parametry przewożonych produktów. Trudno jest wymagać od spedytora, żeby potrafił przeanalizować skomplikowaną polisę, napisaną trudnym językiem. Niestety, na specyfice usług przewozowych nie zna się również wielu agentów ubezpieczeniowych. Trzeba więc poszukać pośrednika, który ma doświadczenie we współpracy z firmami transportowymi. Wtedy otrzyma się polisę zaprojektowaną stosownie do jej potrzeb i obejmującą wszystkie potrzebne elementy, a jednocześnie oferującą korzystne składki.
Przy dobieraniu odpowiedniej polisy należy przeanalizować rodzaj i wartość przewożonych towarów, wysokość sumy gwarancyjnej i składki, oraz kwalifikacje pośrednika.