Blog

Fakty o ludzkim ciele o których mogłeś nie wiedzieć

Ludzkie ciało zostało już przez lekarzy i naukowców przebadane wzdłuż i wszerz kilkaset razy. Tematyka ta niemal nie pozostawia luk – wiemy doskonale ile i jakich posiadamy kości, znamy sposoby na naturalną walkę z bólem głowy, wiemy też jak organizm reaguje na różne czynniki. Jednak wszystkie informacje, jakie podają nam lekarze czy inny uczeni, są bardzo praktycznymi wiadomościami na temat naszego ciała i zdrowia. Oczywiście są one niesamowicie potrzebne, choćby ze względu na walkę z chorobami. Ale warto też poznać kilka ciekawostek na temat naszych ciał, o których nie powie nam żaden lekarz, ani nie przeczytamy tego w poradniku o zdrowiu.

1. Wszyscy doskonale wiemy, że każdy człowiek na inne linie papilarne, przez co każdy z nas ma inny odcisk palca. Informacja ta jest szczególnie przydatna w kryminalistyce. Ale czy wiesz, że tak jak każdy ma inny odcisk palca, tak samo każdy człowiek ma inny odcisk języka? Kto wie, może pewnego dnia i ta informacje zostanie wykorzystana w jakiejś dziedzinie nauki.

2. Ilość włosów na głowie zależy od koloru włosów. Mamy tu na myśli oczywiście naturalny kolor, podczas farbowania zasada ta traci swą moc. Jednak dowiedziono naukowo, że najwięcej włosów mają blondyni i blondynki, natomiast najmniej ludzi o rudym kolorze włosów. Szatyni i szatynki znajdują się pomiędzy tymi dwiema grupami.

3. Podczas śmierci, człowiek traci zmysły w konkretnej kolejności. Pierwszym jaki zostaje odebrany, jest wzrok, natomiast ostatnim – słuch. Oznacza to, że po śmierci – kiedy już nic nie będziemy widzieć, ani czuć – ostatnim odebranym bodźcem będzie bodziec słuchowy.

4. Człowiek jest istotą, która spośród wszystkich innych żyjących stworzeń na świecie, ma największą stwierdzoną umieralność okołoporodową.

5. O tym, że na naszej skórze żyją bakterie, wiemy wszyscy od najmłodszych lat, kiedy to informacja ta pojawiała się na pierwszych zajęciach z biologii bądź anatomii. Jednak czy wszyscy wiemy, że na jednym centymetrze kwadratowym ludzkiej skóry może żyć nawet 10 milionów takich bakterii?

6. Podczas kiedy stoimy, ciało używa mięśni do utrzymania równowagi. Jednak czy wiemy, jaka jest to ilość potrzebnych mięśni? Otóż badania dowiodły, że ciało potrzebuje ok 300 mięśni, by utrzymać ciało w pionie.

7. Mózg nie boli. Badania naukowe dowiodły, że mózg nie posiada receptorów bólowych, nie może więc boleć ani odczuwać bólu. Mózg jest jedynie ośrodkiem, do którego dopływają informacje z innych części ciała o bólu, natomiast sam ból mózgu jest niemożliwy.

8. Lewe płuco jest mniejsze od prawego. Dysproporcja ta wynika oczywiście z faktu, że po lewej stronie znajduje się serce i musi mieć ono miejsce.

9. Droga, jaką przebywa jedzenie od ust do żołądka jest długa i kręta. Szacuje się, że każdy kęs zjedzony przez przeciętnego człowieka potrzebuje 7 sekund, aby dotrzeć do żołądka.

10. Serce człowieka jest jednym z najmocniejszych mięśni. Okazuje się, że byłoby w stanie wypompować krew nawet na 9 metrów w górę. Nic więc dziwnego, że potrafi dostarczyć krew do każdej części ciała, nawet tej najbardziej oddalonej od klatki piersiowej, np. do stóp.

11. Kwas żołądkowy jest naturalną substancją produkowaną w ciele człowieka. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest on na tyle silnym i żrącym kwasem, że byłby w stanie rozpuścić kawałek metalu wielkości gumki do mazania.

12. Nie bez powodu mówi się, że kobiety są bardziej wrażliwe i kochają mocniej. Okazuje się, że serce kobiety bije szybciej niż serce mężczyzny.

13. Naukowcy dowiedli, że im człowiek ma wyższe IQ, tym więcej będzie miał snów, wynika to przede wszystkim z bogatej wyobraźni i świadomości wielu spraw, które następnie powracają w trakcie snu.

14. Nauki badające ciało człowieka określają jaka ilość kalorii jest optymalna dla człowieka. Często podaje się, że jest to ok. 2,5 tys kalorii dziennie. Ale warto wiedzieć, że samo podtrzymanie czynności życiowych ‘kosztuje’ nas każdego dnia ok 1,5 tys. Kalorii.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz