Blog

Jak zadbać o pęcherzyk żółciowy?

Choć nie jest niezastąpiony, warto mieć go przez całe życie. Żeby cieszyć się zdrowym pęcherzykiem żółciowym, nie trzeba stawać na głowie. Wystarczy tylko wprowadzić kilka pozytywnych zmian w diecie.

Znajduje się z prawej strony jamy brzusznej – u dołu wątroby. Pęcherzyk żółciowy to ważna część przewodu pokarmowego. Dlaczego? Bo uczestniczy w niezwykle ważnym procesie trawienia.

To właśnie w nim magazynuje się żółć, która potrzebna jest do rozkładania tłuszczu z pożywienia oraz przyswojenia witamin w nim rozpuszczalnych. Jej niedobór czy zaburzenia wydzielania grożą więc niestrawnością, pogorszeniem wchłaniania substancji odżywczych i chorobami wątroby (np. jej stłuszczeniem).

Żółć produkowana jest przez wątrobę. Trafia ona do pęcherzyka żółciowego między posiłkami oraz w stanie głodu i w nim ulega zagęszczeniu. Po posiłku natomiast wskutek aktywności dwóch hormonów wydzielina przepływa do dwunastnicy.

Życie bez woreczka

Kondycja pęcherzyka jest uzależniona od stanu wątroby, dlatego należy o nią dbać szczególnie. W drugą stronę ta zależność jest mniejsza, ponieważ można funkcjonować bez woreczka, choć wiąże się to ze sporymi ograniczeniami dietetycznymi. Polegają one na:

-spożywaniu w stałych odstępach czasowych lekkostrawnych posiłków o niewielkiej objętości (5-6 dziennie),
-unikaniu tłuszczów zwierzęcych,
-odstawieniu potraw smażonych na rzecz gotowanych – najlepiej na parze (dopuszcza się -duszenie w sosie własnym albo pieczenie w rękawie bez dodatku tłuszczu, pergaminie, folii aluminiowej),
-wybieraniu chudych przetworów mlecznych, chudych ryb i białego mięsa,
-wykluczeniu z jadłospisu żółtek, produktów gruboziarnistych (np. kasz, ciemnego pieczywa), majonezu, czekolady, ostrych przypraw (octu, musztardy, papryki, curry, cząbru, pieprzu), napojów gazowanych, mocnej kawy, herbaty i alkoholu,
-unikaniu produktów wzdymających (np. cebuli, warzywa strączkowych, kapusty) oraz orzechów, migdałów, porzeczek, awokado, śliwek i agrestu, doprawiania potraw miętą, majerankiem, kminkiem, tymiankiem, jałowcem, oregano, które działają żółciopędnie, rozkurczają przewody żółciowe i przyspieszają trawienie, piciu naparów albo spożywaniu (także po zmieleniu – jako dodatek do różnych dań) ziaren ostropestu plamistego zawierającego sylimarynę, która zwiększa produkcję i wydzielanie żółci.

Co można jeść i po co taka dieta?

Z owoców dozwolone są: jabłka, banany, morele, brzoskwinie, kiwi, melony, jagody, borówki i cytrusy. Bezpieczne warzywa to: marchew, buraki, szpinak, szparagi, pietruszka, ogórki, pomidory (bez skórki), seler, dynia, cykoria, groszek, rzeżucha. Pozostałe produkty z tych kategorii trzeba wprowadzać stopniowo – najwyżej po dwie sztuki dziennie. Obróbka termiczna (gotowanie) owoców i warzyw jest wskazana. Tak samo obieranie ich ze skórki. Reżim utrzymujemy kilka tygodni po zabiegu.

Po usunięciu gruszkowatego worka żółć przepływa z wątroby prosto do dwunastnicy. Płyn gromadzi się wtedy w przewodzie wątrobowym, który się rozciąga. Specjalny plan żywieniowy ma na celu odciążenie tej struktury. Takie same zalecenia stosuje się po zdiagnozowaniu kamieni.

Uniknij kłopotów

Jak nie dopuścić do problemów z pęcherzykiem? Recepta wcale nie jest skomplikowana ani niemożliwa do zrealizowania. Wystarczy ograniczyć tłuszcze zwierzęce (nie tylko mięso, ale również majonez, sosy); produkty tłuste zastąpić tymi chudszymi; jeść sporo warzyw, owoców, błonnika. Nie można omijać śniadania, które nie powinno być zbyt ciężkie (typu jajecznica), ale za to pożywne. Wskazane jest ograniczenie słodyczy, alkoholu, kawy oraz smażonego. Warto sięgnąć po zioła, np. ostropest plamisty, karczoch, miętę, dziurawiec, oraz zieloną herbatę.

Ochroń swój pęcherzyk żółciowy – co Twoje, to Twoje i… w Twoich rękach.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz