Zdrowie i uroda

pH-metria – pierwszy krok do wyleczenia choroby refluksowej

Nawet co 10 dorosły Polak codziennie zmaga się z nieprzyjemnymi objawami związanymi z refluksem żołądkowo-przełykowym. Zniszczone zęby, uczucie pieczenia czy ból w okolicach brzucha to tylko niektóre z nich. Aby wdrożyć odpowiednie leczenie, należy przeprowadzić dokładną diagnostykę, właśnie do tego służy badanie pH-metria – poznaj szczegóły i podaruj sobie zdrowie.

Kiedy warto zgłosić się na pH-metrię?

pH-metria to badanie diagnostyczne przy refluksie żołądkowo-przełykowym (GERD – gastroesophageal reflux disease), określanego mianem choroby refluksowej przełyku lub refluksu żołądka.

Jest to niezwykle powszechna dolegliwość i może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Choroba ta polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku – nawet kilkukrotnie w ciągu doby.

Dolegliwość może być wywołana nieprawidłową pracą dolnego zwieracza przełyku, najbardziej powszechne przyczyny choroby to:

  • zaburzenia anatomiczne,
  • niezdrowy tryb życia,
  • palenie papierosów,
  • nadwaga lub otyłość,
  • choroby przewlekłe – np. cukrzyca, astma,
  • przepuklina rozworu przełykowego,
  • przyjmowane leki – np. środki antykoncepcyjne, ibuprofen, leki na cukrzycę, medykamenty zawierające nikotynę, amlodypinę, teofilinę, atropinę.

Warto podkreślić, że nieleczony refluks żołądka może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak m.in.: przewlekły kaszel czy zgaga, problemy z przełykaniem, a nawet rak gruczołowy przełyku. Dlatego tak ważna jest wczesna i szczegółowa diagnostyka, którą umożliwia wykonanie pH-metrii.

Czemu służy pH-metria?

pH-metria pozwala ocenić charakter choroby refluksowo-przełykowej. Dzięki badaniu lekarz stwierdza, jaki rodzaj choroby występuje u pacjenta – refluks może być kwaśny, słabo kwaśny lub niekwaśny. pH-metria umożliwia również ocenę zasięgu refluksu oraz ustalenie składu fizycznego treści zrzucanej do przełyku. Dzięki temu specjalista może wdrożyć skuteczne, precyzyjnie dobrane leczenie.

Chcesz wykonać pH-metrię we Wrocławiu?

Zauważyłeś u siebie objawy charakterystyczne dla choroby refluksowej żołądka, czyli m.in. uczucie pieczenia, bóle w okolicy brzucha i klatce piersiowej, odbijanie czy przewlekły kaszel i chrypkę? To czas, aby zgłosić się do specjalisty na badanie diagnostyczne.

Doktor hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik oferuje pełną opiekę nad pacjentem – od specjalistycznych badań diagnostycznych, takich jak pH-metria, przez wdrożenie leczenia, po naukę zdrowych nawyków żywieniowych. Już dziś poznaj szczegółowy przebieg i przygotowanie do badania i zapisz się na wizytę.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz