pomp paliwa
Blog

Funkcje pompy paliwa

Pompa paliwa pełni bardzo ważną rolę w naszym samochodzie, jej podstawową funkcją jest przekazywanie paliwa do systemu zasilania, zapewnia prawidłowe ciśnienie paliwa, prościej mówiąc pompa paliwa dostarcza paliwo ze zbiornika do układu zasilania, a zatem jest to bardzo ważna cześć każdego pojazdu gdyż bez sprawnej pompy paliwa silnik nie mógłby działać poprawnie.

Typy pomp paliwa

W układach wtryskowych niskociśnieniowych wyróżniamy dwa typy pomp paliwa rotacyjne i wirnikowe

Pompa rotacyjna to pompa która pracuje przy wykorzystaniu tarczy zabierakowej, jest ona wprawiana w ruch bezpośrednio z wałka silnika. Rolki są umieszczone w wycięciach które znajdują się na obwodzie tarczy zabierakowej. W momencie kiedy pompa paliwa pracuje rolki są dociskane , pomiędzy nimi dochodzi do sprężenia paliwa i następnie wylatuje ono przez pompę króćcem wylotowym. W procesie tym bardzo ważną rolę odgrywa zawór przelewowy, jego celem jest zapobieganie wzrostowi ciśnienia.

Pompy wirnikowe są natomiast zamontowane w samym środku zbiornika paliwa w koszu wraz z czujnikiem poziomu paliwa, a także siatkowym filtrem paliwa po stronie ssącej. Aby pompa wirnikowa działała poprawnie i spełniała wszystkie swoje funkcje musi być zupełnie zanurzona w paliwie. Wówczas przez pompę przepływa paliwo mające funkcje czyszczące oraz chłodzące.

W przypadku pomp rotacyjnych niezwykle ważną rolę odgrywa zawór przelewowy, natomiast w tym przypadku należy zwrócić uwagę głównie na zawór nadmiarowy. W przypadku kiedy ciśnienie w komorze tłocznej większe niż powinno zawór nadmiarowy łączy komorę tłoczenia z komorą ssania. Dzięki temu zupełnie zminimalizowane jest ryzyko przegrzania się silnika elektrycznego.

Zauważyć należy że pompa wirnikowa posiada dwa główne elementy elektryczny oraz mechaniczny. Moduł elektryczny to silnik prądu stałego jego zadaniem jest napędzenie pompki tłoczącej paliwo. W większości przypadków pompa wirnikowa jest dwustopniowa, polega to na tym, że oba stopnie są pompami bocznowirnikowymi, które są połączone w jednym wirniku.  W przypadku pompy niskociśnieniowej elektryczne zasilanie przebiega przez przekaźnik. Ten rodzaj pompy wykorzystywany jest również do zasilania wysokociśnieniowego układu wtryskowego benzyny.

Decydując się na zakup pomy paliwa do naszego samochodu bardzo ważne jest aby wybierać produkty sprawdzonych i renomowanych producentów, tylko wtedy możemy mieć gwarancję że pompa posłuży jak najdłużej i będzie spełniała swoje funkcje. Jednak nawet mimo tego należy pamiętać że nie są to elementy które się nie psują.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz