leczenie cukrzycy
Blog

Jak powinno wyglądać leczenie cukrzycy?

Leczenie cukrzycy to jeden z tych tematów, który w ostatnim czasie znacznie przybiera na sile. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, że z tą chorobą przewlekłą zmaga się coraz więcej osób. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia i przypomnienia, czym w zasadzie jest cukrzyca. Otóż to nic innego, jak choroba, w której ilość produkowanej przez trzustkę insuliny nie jest wystarczająca. Kolejnym ważnym aspektem może być sytuacja, w której wyprodukowana insulina nie jest wykorzystywana przez komórki we właściwy sposób.

Kilka słów o objawach cukrzycy

Warto odpowiedzieć sobie więc na pytanie, jak powinno wyglądać leczenie cukrzycy. Zacznijmy jednak od tego, jakie są najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o tym, że pacjent zmaga się z cukrzycą? Jest ich co najmniej kilka:

 • nadmierne zmęczenie,
 • znacznie zwiększone pragnienie,
 • nagła utrata wagi,
 • zwiększony apetyt i nieustanne uczucie głodu,
 • częstsze niż zwykle oddawanie moczu.

Typy cukrzycy

Warto wspomnieć jednocześnie o tym, jak wygląda klasyfikacja cukrzycy. Wyróżnia się bowiem następujące typu: cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2, cukrzyca ciążowa, a także specyficzne rodzaje cukrzycy związane z etymologią w tym m.in. choroby trzustki. Jednak, aby móc w ogóle rozpocząć jakiekolwiek rozważania na temat cukrzycy konieczne jest określenie prawidłowego poziomu cukru we krwi. Otóż u osoby dorosłej wynosi ono 60-99 mg/dl. Jak powinno wyglądać leczenie cukrzycy? Tutaj wiele zależy od wyżej wspomnianych już typów cukrzycy. Jest jednak kilka cech wspólnych, o których diabetycy (bez względu na typ) powinni pamiętać:

 • zmiana stylu życia,
 • ruch i wysiłek fizyczny,
 • samokontrola,
 • regularne wizyty w gabinecie lekarskim,
 • stosowanie leków doustnych lub insuliny,
 • wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety.

Leczenie cukrzycy, czyli zapobieganie powikłaniom

Na tym etapie należy wspomnieć również o tym, że cukrzyca może doprowadzić do zmian miażdżycowych. Leczenie cukrzycy ma więc na celu przede wszystkim zapobieganie powikłaniom, a także poprawę jakości życia, a co za tym idzie – samopoczucia. Bardzo ważna jest tu samokontrola, a także uświadamianie pacjentów, jak ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi w warunkach domowych, a także wizyty w gabinecie specjalisty. Poprawna ilość pobranej krwi czy nawet obsługa nakłuwacza to absolutna podstawa. Dzięki temu komfort życia w mgnieniu oka znacząco wzrośnie. W leczeniu cukrzycy, a dokładniej – lepszym samopoczuciu niezwykle pomocna okaże się zdrowa i zbilansowana dieta. Znacznie więcej informacji na temat tworzenia i komponowania posiłków znajdziesz w artykule: ”Dieta dla diabetyka. Na co zwrócić uwagę?”. Nie zapominajmy, że cukrzyca nie jest wyrokiem. Najważniejsze jest zdrowe i przemyślane podejście, a także stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Mogą Ci się spodobać

Dodaj komentarz